Evaluation of existing mechanistic-empirical pavement design guide with different design parameters
Mevcut mekanistik-ampirik üstyapı tasarım rehberinin farklı tasarım parametreleri ile incelenmesi
- Tez No: 668828
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TOPAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
En gelişmiş ve sofistike üstyapı tasarım yöntemi olan Mekanistik-Ampirik Üstyapı Tasarım Rehberi (MEPDG), Amerika Birleşik Devletleri koşullarına göre geliştirilmiştir. Bu nedenle, bu yöntemi dünyanın diğer bölgelerindeki yerel koşullar için uygulamak istersek, yerel veri toplama, yerel kalibrasyon, duyarlılık analizi ve yerel kalibrasyon gibi çalışmalar yapılmalıdır. Bu çalışmanın amacı, farklı yerel tasarım parametrelerinin (üstyapı tabaka kalınlığı, bitümlü sıcak karışım özellikleri, taban zemin tipi, taşıt hızı, bağlayıcı miktarı ve ayrıca eşik değerleri ve güvenilirlik seviyeleri) İzmir'deki iklim kuşullarına göre, esnek üstyapı performansı üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu nedenle, ilk adımda yerel veriler (trafik, malzeme özellikleri, üstyapı tabakaları ve iklim verileri) toplanmış ve MEPDG formatına dönüştürülmüştür. İkinci adımda, yerel tasarım girdilerinin esnek üstyapı performansı üzerindeki duyarlılığı AASHTOWare Pavement ME Tasarım Yazılımı 5.2.2 kullanılarak belirlenmiştir. Analiz sonuçları; tabaka kalınlığı ve taşıt hızının, tahmin edilen üstyapı bozukluklarını üzerinde güçlü bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Daha sert taban zemini koşullarında toplam tekerlek izi ve timsah sırtı çatlakları önemli ölçüde azalmış ancak boyuna çatlaklar oldukça artmıstır. Aşınma tabakasındaki hava boşlukları (Va) ve efektif bitüm oranı (Vbe), AC tekerlek izi, boyuna çatlaklar ve termal çatlaklar üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Timsah sırtı çatlaklar bitümlü temel tabakasının Va ve Vbe 'nından önemli ölçüde etkilenmiştir. Daha yüksek eşik değerlerine ve daha düşük güvenilirliğe kıyasla, daha düşük eşik değerleri ve daha yüksek güvenilirlik koşullarında üstyapı tabaka kalınlıkları önemli ölçüde artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Mechanistic-Empirical Pavement Design Guide (MEPDG) as the most advanced and sophisticated pavement design method was developed based on the United States conditions. Therefore, to implement this method for local conditions in other parts of the world, efforts such as local data collection, local calibration, sensitivity analysis, and local calibration should be conducted. The objective of this study was to determine the impact of different local design parameters (pavement layer thickness, HMA mixture properties, subgrade type, vehicle speed, binder grade as well as threshold values and reliability levels) on flexible pavement performance to facilitate the local calibration of the MEPDG in Izmir, Turkey. Therefore, in the first step, local data (traffic, material properties, pavement structures, and climate data) were collected and converted to the MEPDG format. In the second step, the sensitivity of local design inputs on the flexible pavement performance was determined using AASHTOWare Pavement ME Design Software 5.2.2. The analysis results revealed that: The layer thickness and vehicle speed have a strong effect on predicted pavement distresses. Total rutting and alligator cracking significantly reduced and top-down cracking highly increased with stiffer subgrade. The air voids (Va) and effective binder content (Vbe) in the wearing course have a strong effect on AC rutting, top-down and thermal cracking, and alligator cracking, while the alligator cracking was significantly affected from Va and Vbe in the AC base course. The pavement layer thicknesses increased significantly in the presence of lower threshold values and higher reliability than higher threshold values and lower reliability.