Postoperatif hipotiroidi ve hipoparatiroidi gelişen hastalarda kardiyak parametrelerin ekokardiyografi ile değerlendirilmesi, postoperatif hipotiroidisi olan hastalarla ve sağlıklı bireylerle karşılaştırılması
Evaluation of cardiac parameters by echocardiography in patients with postoperative hypothyroidism and hypoparathyroidism; comparison of postoperative hypothyroidism patients and healthy individuals
- Tez No: 668829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE MEHLİKA KUŞKONMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Postoperatif hipoparatiroidizm; yetersiz parathormon salınımı ve düşük kalsiyum seviyeleri ile seyreden bir klinik tablodur. Tedavide kalsiyum preparatları ve aktif vitamin D kullanılarak hastalar normokalsemik tutulmaya çalışılır. Ancak hastalığa bağlı uzun vadede oluşabilecek riskler bilinmemektedir. Yakın zamanda yapılan araştırmalar hipoparatiroidi hastalarında kardiyovasküler mortalitenin arttığını göstermiştir. Biz de bu çalışmamızda postoperatif hipoparatiroidi ve hipotiroidi gelişen hastalarda diyastolik parametreleri ve epikardiyal yağ dokusu boyutlarını değerlendirmeyi amaçladık. Bu hasta grubunu postoperatif hipotiroidi hastaları ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırdık. Çalışma grupları cinsiyet, yaş, boy, kilo ve VKİ bakımından birbirine benzer 30 postoperatif hipoparatiroidi+hipotiroidi hastası, 30 postoperatif hipotiroidi hastası ve 30 sağlıklı gönüllüden oluştu. Üç grubun da TSH, sT4, düzeltilmiş kalsiyum, fosfor, magnezyum ve 25-OH vitamin D düzeyleri benzerdi. Sol atriyum boyutu hipoparatiroidi+hipotiroidi grubunda diğer gruplardan daha büyük saptandı. IVS, PW ve E'lateral değerleri bakımından gruplar arası anlamlı fark izlenmedi. E'septal değeri hipoparatiroidi+hipotiroidi grubunda diğer gruplardan daha düşük; E/E' oranı diğer gruplardan yüksek saptandı. Her iki değer de normal sınırlarda olmasına rağmen gruplar arası bu anlamlı fark diyastolik disfonksiyon lehine yorumlandı. Hipoparatiroidi+hipotiroidi grubunun deselerasyon zamanı evre 1 diyastolik disfonksiyon ile uyumlu ve diğer iki gruptan anlamlı yüksek saptandı. Tüm katılımcıların EF değeri normal aralıktaydı ve gruplar arası anlamlı fark izlenmedi. Hipoparatiroidi+hipotiroidi grubunun epikardiyal yağ dokusu boyutları diğer iki gruptan büyük saptandı ve bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Çalışma sonuçları postoperatif hipoparatiroidi hastalarında epikardiyal yağ dokusu boyutlarının arttığını ve diyastol fonksiyonun etkilenmiş olduğunu göstermiştir. Bu değişikliklerin; hipoparatiroidi hastalarında daha önce kanıtlanan artmış kardiyovasküler mortalite riski ile bağlantısı olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Postoperative hypoparathyroidism is a clinical condition with insufficient parathyroid hormone release and low calcium levels. Oral calcium supplementation and active vitamin D are used for treatment of the disease. However, long-term risks associated with postoperative hypoparathyroidism are unknown. Recent studies have shown increased mortality in patients with hypoparathyroidism. In this study, we aimed to evaluate diastolic parameters and epicardial adipose tissue sizes in patients with postoperative hypoparathyroidism and hypothyroidism. We compared these patients with postoperative hypothyroid patients and healthy controls. Study groups consisted of 30 postoperative hypoparathyroid+hypothyroidism patients, 30 postoperative hypothyroidism patients and 30 healthy volunteers. All three groups are similar to each other in terms of gender, age, height, weight and BMI. TSH, fT4, corrected calcium, phosphorus, magnesium and 25-OH vitamin D levels were similar in all three groups. Left atrium size was larger in the hypoparathyroid+hypothyroid group than the other groups. There was no significant difference between groups in terms of IVS, PW, and E' lateral values. E'septal value is lower in the hypoparathyroid+ hypothyroid group when compared to the other groups; E/E' ratio was found higher than the other groups. Although both values were within normal limits, the significant difference between groups was interpreted in favor of diastolic dysfunction. The deceleration time of the hypoparathyroid+hypothroid group was found to be consistent with grade 1 diastolic dysfunction and significantly higher than the other groups. EF values of all participants were within the normal range and no significant difference was observed between groups. Epicardial adipose tissue sizes of the hypoparathyroid + hypothyroid group were larger when compared to the other two groups and this difference was statistically significant. The results of our study indicated that epicardial adipose tissue sizes increased and diastolic function was affected in patients with postoperative hypoparathyroidism. It is predicted that these changes may be related to the previously found increased cardiovascular mortality risk in patients with hypoparathyroidism.