Nanopipet üretimi ve arayüzey uygulamaları
Nanopipette production and interface applications
  1. Tez No: 668837
  2. Yazar: ŞAHİME GÜLŞAH PAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GÖKMEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, lazer tabanlı bir çekme cihazında uygun parametreler seçilerek nanopipet üretimi yapılmıştır. Üretilen nanopipetlerin optik mikroskopta görüntüleri alınmıştır. Dönüşümlü voltametri (CV) tekniği ile nanopipetlerin yarıçapları yaklaşık olarak hesaplanmıştır. Ayrıca nanopipetlerin yüzey görüntüleri taramalı elektron mikroskopu (SEM) ile alınmıştır. Nanopipetlerin, nanoskopik sıvı/sıvı arayüzeylerde iyon transferleri dönüşümlü voltametri (CV) tekniği ile elektrokimyasal olarak incelenmiştir. Silanlanmış ve silanlanmamış nanopipetlerin sıvı/sıvı arayüzeylerindeki iyon transferleri incelenmiş ve karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, nanopipette was produced by selecting suitable parameters in a laser based pulling device. Images of the produced nanopipettes were taken under optical microscope. The radii of the nanopipettes were calculated approximately using the cyclic voltammetry (CV) technique. In addition, surface images of the nanopipettes were taken with a scanning electron microscope (SEM). Ion transfers of nanopipettes at nanoscopic liquid/liquid interfaces were electrochemically investigated using cyclic voltammetry (CV) technique. The ion transfers at the liquid/liquid interfaces of silanized and non-silanated nanopipettes were examined and compared.