Lâmî'i Çelebi Ferhâd île Şîrîn (înceleme-metin- indeks)
- Tez No: 66886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ATİLLA ŞENTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 456
Özet
XVI. Yüzyıl şairlerinden tâmi'î Çelebi'nin Ferhâd ile Şîrîni yapılan bu çalışma île ilim âlemine tanıtılmış bulunmaktadır, eser gerek hacmi, gerekse taşıdığı sanat bakımından önem arzetmektedîr.Lâmi'î Çelebi, eserini Alî Şîr Nevâî'nin Ferhâd u Şîrînini esas alarak yazmış, ancak konu ve muhtevaya yaptığı eklemelerle ona tercüme-telif hüviyeti kazandırmıştır.Çalışmada, önce Lâmi'î Çelebi'nin yaşadığı devrin siyasi ve edebi özellikleri verildi. Ardından Lâmi'î'ye kadar mesnevi edebiyatının tarihi gelişimi anlatılarak Farsça ve Türkçe Ferhâd u Şîrîn (Hüsrev ü Şîrîn) yazan şairler üzerinde duruldu. Ayrıca Lâmi'î'nin bu eseriyle Ali Şîr Nevâ'f nin Ferhâd u Şîrîninin bîr mukayesesi yapıldı.Çalışmanın bundan sonraki bölümünü ise Ferhâd ile Şîrînin tahlili oluşturmaktadır. Eserin tahlilînde önce şekil yönü ele alındı; mesnevi nazım şeklinin dışında eserde yer alan şiirlerin şekil ve sayısı, ayrıca kullanılan vezinler tablolar halinde verildi» Şiirlerin kafiyesi üzerinde duruldu. Muhtevada ise, önce mesnevinin geniş bir özeti yapıldı. Ardından eserde yer alan kahramanlar ve karakterleri üzerinde bir tahlil çalışması yapıldı. Eserde yer alan edebî tasvirler özelliklerine göre tasnif edildi. Âyetler ve hadislerden iktibaslar, peygamberle ve halifeler ile ilgili mucize ve menkıbeler tespit edildi. Bütün bunlara ilave olarak yeni bir bölüm açılarak eser dil malzemesi ve edebi sanatlar yönlerinden de değerlendirildi. Yapılan bütün bu çalışmalar bir sonuçla özetlendi.Çalışmada daha sonra metin gelmektedir. Metinden sonra da inceleme kısmına ait bir indeks ilave edildi.?
Özet (Çeviri)
Fertile! and §lrin by Lami'l Qelebi, the 16 Centory poet is introducedto the world of science by means of this work. In terms of work. This does bear immense importance with regard to its both, volume and art.Lirni'i ^elebi wrote his book having it based on the Ferhid u §frfn by All §fr Neva!, however made it turn into a translation-arrangement by additions he had put in terms of both the subject and contents.The Work first tells about political and literature features of its time, resumes by describing development of poetry until times of Limi'l, speaking greatly about poets who wrote Ferhid u §lrfn (Husrev il §frln) in Turkish and Iranian. Also, this work by Limi'l is compared with Ferhid u §irln by Ali §?r Nevi'l, as well.From then on, rest of the work consists of analysis made on Ferhid and §irln, starting by consideration given to its form; giving forms and number of poems which take place in the work other than poetry versification; giving rhymes used in listed form and the rhymes used on the verse. The Content involves detailed summary of poetry. Then, an analysis was made on heroes and characters appearing in the Work. Literature descriptions of the Work were classified according to their features. Determination was made in terms of adaptations from verse and traditions from the Koran; miracles and narratives about the prophets and the caliphs. The Work was further evaluated in terms of language material and literature arts by adding a new section. All the work made was put into summary form.The text appears next in the work, and followed by addition of an index part to the study section.?