Life cycle assessment of the biogas plant producing energy for Marmara region
Marmara bölgesi için enerji üreten biyogaz tesisinin yaşam döngüsü değerlendirmesi
- Tez No: 668867
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN CILIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sanayileşme ve nüfus yoğunluğu, küresel enerji tüketimini hızlandırmakta ve bu durum yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ihtiyacı her geçen gün arttırmaktadır. Artan enerji ihtiyacının yanı sıra, popülasyon artışı gıda tüketiminin de doğrudan artmasına yol açmaktadır. Son kullanma tarihi geçen gıda ürünleri, hem artan enerji talebini karşılamak hem de sürdürülebilir atık yönetimini benimsemek amacıyla çeşitli uygulamalarla değerlendirilmektedir. Bu amaçla, bir çok teknoloji geliştirilmekte ve atık işleme, geri kazandırma gibi faaliyetler yürüten tesisler kurulmaktadır. Bu çalışmada, son kullanma tarihi geçmiş gıda atıkları çoğunlukta olmak üzere çeşitli atık gruplarının, Türkiye'nin Marmara Bölgesi'nde bulunan belirlenmiş bir biyogaz tesisine getirilmesi, bu atıklardan biyogaz ve enerji üretimi sürecinin ele alınması, ve son olarak belirtilen biyogaz tesisi içerisinde üretilen enerjinin kullanım opsiyonları yaşam döngüsü değerlendirmesi (YDD) kullanılarak çevresel etki değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışma kapsamında, atıkların anaerobik (havasız) ortamda parçalanması sonucu oluşan biyogazın elektrik ve ısıya çevrilmesi incelenmiş, ve oluşan enerjinin kullanım opsiyonları değerlendirilmiştir. Biyogaz tesisinde üretilen enerjinin kullanım opsiyonları ise tesisin iç ünitelerindeki enerji ihtiyacının üretilen enerjiden karşılanması ve tesisin iç ünitelerindeki enerji ihtiyacının elektrik şebekesi ve doğal gazdan karşılanması olarak iki farklı durum çerçevesinde ele alınmıştır. Ayrıca, tesisin iç ünitelerindeki enerji ihtiyacının elektrik şebekesi ve doğal gazdan karşılanması durumunda üretilen enerjinin gelir olarak kazanımları ve kar marjı temel alınmıştır. Bu çalışmanın sonucunda; tesisin enerji ihtiyacının üretilen enerjiden karşılanması durumunda çevresel etki kategorilerinde azalma görülmektedir. Bunun yanı sıra, üretilen enerjinin bir kısmının tesis içinde kullanılması ile tesisin tüm enerji ihtiyacı karşılanmış ve böylece fosil yakıtların tüketimi ortadan kaldırılarak sera gazı emisyonlarında azalma sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Industrialization and overpopulation have been accelerating global energy consumption, and this situation increases the need for renewable energy sources more and more. In addition to the increasing energy demand, population growth leads to an increase in food consumption. Expired food products have been evaluated with various practices to meet the increased energy demand and to adopt sustainable waste management. For this purpose, many technologies have been developed and some facilities that carry out waste processing and recovery operations have been established. In this study, the transportation of various wastes, mostly expired food waste, into the specified biogas plant in the Marmara Region of Turkey, the energy production from these waste compositions and the utilization options of the produced energy were evaluated by Life Cycle Assessment Methodology. In this sense,the conversion of the produced biogas formed as a result of the anaerobic digestion process into electricity and heat was analyzed, and the utilization options of the produced energy were environmentally evaluated. The environmental performances of the specified biogas plant were determined through two different energy utilization options: on-site energy utilization and energy utilization from the electricity grid and natural gas. Within the scope of energy utilization from the electricity grid and natural gas, the revenues from the sale of electricity and profit margin were considered The results demonstrated that the decrease in the environmental impact categories was observed in the on-site energy utilization option. Furthermore, the entire energy requirements of the specified biogas plant were met by using some of the produced energy within the plant. In this sense, thanks to the on-site energy utilization option, fossil fuel consumption was eliminated, and thus the decrease in greenhouse gas emission was achieved.