Supply chain management: Choosing a robust demand forecasting technique and a point-of-sale application
Tedarik zinciri yönetimi: Uygun talep tahmin tekniği seçimi ve satış noktası uygulaması
- Tez No: 668866
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GÜREL TEKELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Verimli ve etkili bir tedarik zinciri yönetimi, literatürdeki birçok çalışmanın konusudur. Ölçülen en yaygın performans aracı verimliliği ve üretkenliği, çoğu sektör için entegre tedarik zincirlerindeki atık seviyesidir. Perakende sektörü bu sektörlerden biridir. Fiyatları ucuzlayan ürünler, fiyat artışları ve azalan satın alma gücü nedeniyle daha cazip hale geliyor. Bu nedenle perakende sektörünün, halka sunduğu mal ve hizmetlerle müşteri memnuniyetini sağlamak için müşteri profilini ve ihtiyaçlarını bilmesi gerekmektedir. Arzın talepten fazla olması ürün israfına yol açar. Diğer yandan talebe göre daha az ürün üretmek müşteri memnuniyetsizliğine yol açmaktadır. Bu nedenle tedarik zinciri ortakları tarafından doğru miktarda ürün üretilmesi çok önemlidir. Bu tezin amacı, bir halk ekmeği satış noktasının günlük talebini farklı talep tahmin yöntemleriyle tahmin etmek ve halk ekmeği pek çok kişi için çok çekici olan bir ürün olduğundan tedarik zinciri için sağlam bir tahmin tekniği belirlemektir. Çalışmanın katkısı, halk ekmeği için talep tahmini konusundaki boşluğu doldurmaktır. Diğer katkı, çalışmanın farklı mallar için talep tahmini konusunda yerel yöneticiler için bir örnek olmasıdır.
Özet (Çeviri)
An efficient and effective supply chain management is the topic of many studies in the literature. The most common performance tool efficiency and productivity measured is the level of waste in integrated supply chains for most sectors. Retail sector is one of these sectors. Products with the cheaper prices become more attractive because of the increases on price and decreasing purchasing power. Therefore, the retail sector needs to know the profile and the needs of the customers in order to ensure customer satisfaction with the goods and services they offer to the public. It leads to a waste of product if the supply is more than demand. On the other hand, producing less products than demand leads to customer dissatisfaction. Thus, it is very important to produce right amount of product by supply chain partners. The aim of this thesis is to forecast daily demand of a folk-bread point of sale with different demand forecasting methods and to determine a robust forecasting technique for the supply chain since folk bread is such a commodity that is very attractive to many people. The contribution of the study is to fill the gap about demand forecasting for folk bread. The other contribution is that the study is an example for local managers about demand forecasting for different commodities.