Aile içi çocuk ihmali ve istismarı konusunda ebeveynlerin farkındalık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the awareness levels of parents on domestic child neglect and abuse
  1. Tez No: 668872
  2. Yazar: ADİLE BETÜL YÜCEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE HARMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çocuk istismarı ve ihmali, dünya üzerinde yaşanan evrensel bir problemdir. Bu olgu her yaşta insan bedeni üzerinde fiziksel ve ruhsal olarak olumsuz etkiler bıraktığından çocuğun, ihmal ve istismar olgusunu deneyimlememiş olması gerekmektedir. Bu nedenle çocukluk döneminde istismar ve ihmal olgusunun yaşanılması, çocuk üzerinde onarılması mümkün olmayan izler bırakmaktadır. Çocuğun doğmasıyla birlikte, çocuğun bakımı ve korunmasından sorumlu olan bireyler çocuk istismarı ve ihmali konusunda bilinçli olmalıdır. Bu çalışmayla ebeveynlerin çocuk ihmali ve istismarına karşı bilinç düzeyleri ortaya konularak, çocuk ihmali ve istismarına yönelik aldıkları önlemler belirlenmiş, çocuk ihmali ve istismarıyla ebeveynlerin farkındalık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma çocuk istismarı ve ihmalinin görünürlüğünün ve konuşulabilirliğinin arttırılmasına yönelik algı oluşturulması açısından ve ebeveynlerde farkındalık oluşturulması açısından önemlidir. Araştırmanın çalışma grubunu Tokat ilinde yaşayan 18 yaşını doldurmuş evli, 4-6 yaş grubu çocuğu olan 483 kadın ve erkek bireyler oluşturmaktadır. Bu çalışmada, bireylerin 'istismar' ve 'ihmal' sorununa bakış açılarını öğrenmek, bu konudaki farkındalıklarını değerlendirmek ve çözümü konusunda önerileri alınarak değerlendirilmiştir. Ebeveynlerin çocuk istismarı ve ihmaline karşı farkındalık düzeylerinin incelenmesi, istismar farkındalıkları ve farkındalık düzeylerinin yaş, anne baba eğitim durumu, istismar ve ihmal konusunda bilgi sahibi olmaları gibi bazı değişkenlerle olan ilişkisi incelenmiştir. Bu hedefe ulaşmak için çalışmada veri toplamak amacıyla hazırlanan Demografik Bilgi Formu kullanılmış, ebeveynlerin çocuk ihmali ve istismarıyla ilgili farkındalık düzeylerini belirlemek için de Ebeveynlere Yönelik İstismar Ölçeği kullanılmıştır. Veri setinin normal dağılıma uyumu Kolmogorov-Smirnov testi ile incelenmiş araştırmada, parametrik hipotez testleri olan t testi, Anova ve Tukey testi kullanılmıştır. Bu araştırma ile ebeveynlerin çocuk ihmali ve istismarına karşı bilgi sahibi olmaları sağlanarak ebeveynlerin tedirginlik düzeylerinin azaltılması ve doğru önlem almaları amacıyla geleceğe ışık tutacağı öngörülmektedir. Bu çalışmada, ebeveynlerin çocuk ihmali ve istismarına yönelik farkındalıklarının cinsiyet, yaş, eğitim durumu, gelir düzeyi, çalışma durumu ve ebeveynlerin çocuk ihmali ve istismarı konusunda eğitim alma durumlarına göre bir farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda ebeveynlerin çocuk ihmal ve istismarı konusundaki farkındalıklarını belirlemeye yönelik tutumlarının değerlendirilmesi çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler Çocuk ihmali, çocuk istismarı, ebeveyn farkındalığı, aile
Özet (Çeviri)
Child abuse and neglect is a universal problem in the world. Since this phenomenon has negative physical and mental effects on the human body at all ages, the child should not have experienced neglect and abuse. For this reason, experiencing abuse and neglect during childhood leaves traces on the child that cannot be repaired. With the birth of the child, individuals responsible for the care and protection of the child should be aware of child abuse and neglect. With this study, it was aimed to determine the level of awareness of parents against child neglect and abuse, and the measures they took against child neglect and abuse, and to examine the relationship between child neglect and abuse and parents' awareness levels. This research is important in terms of creating a perception to increase the visibility and talkability of child abuse and neglect and for raising awareness in parents. The study group of the study consists of 483 male and female individuals living in Tokat, who are over 18 years old, married and have children in the 4-6 age group. In this study, it has been evaluated by learning the perspectives of individuals on“abuse”and“negligence”, evaluating their awareness on this issue and taking their suggestions for solution. Examination of the awareness levels of the parents against child abuse and neglect, the relationship between the awareness and awareness levels of the parents with some variables such as age, parents' education level, knowledge of abuse and neglect were examined. To achieve this goal, the Demographic Information Form, which was prepared to collect data, was used in the study, and the Parental Abuse Scale was used to determine the awareness levels of parents about child neglect and abuse. The compliance of the data set to the normal distribution was examined with the Kolmogorov-Smirnov test. In the study, parametric hypothesis tests, t test, Anova and Tukey test were used. It is thought that this research will shed light on the future in order to reduce the anxiety levels of the parents and take the right precautions by ensuring that parents have information about child neglect and abuse. In this study, it was examined whether parents' awareness of child neglect and abuse differ according to gender, age, education level, income level, employment status, and parental education on child neglect and abuse. As a result of this study, it was tried to evaluate the attitudes of parents towards determining their awareness about child neglect and abuse. Keywords Child neglect, child abuse, parental awareness, family