Yiyecek içecek işletmelerinin pazarlanmasında sosyal medyadaki tüketici yorumlarının değerlendirilmesi: İstanbul örneği
Evaluation of consumer comments on social media in the marketing of food and beverage enterprises: The Istanbul case
  1. Tez No: 668876
  2. Yazar: NARIMAN ZEYNALOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEHNAZ DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, İstanbul'da yer alan lüks restoranların (fine dining restaurants) çevrimiçi değerlendirme platformu olan TripAdvisor'da yer alan müşteri yorumlarının değerlendirilmesi yoluyla mevcut durum analizinin yapılması ve etkin bir pazarlama stratejisinin oluşturulması noktasında elde edilen sonuçların güncel pazarlama karması elemanları açısından değerlendirilmesidir. Bu amaçla, adı geçen dijital platformda müşteri yorumları neticesinde ilk on sırada yer alan işletmelerle ilgili toplam 449 müşteri yorumu incelenmiştir. Buradan elde edilen veriler doğrultusunda SWOT analizi yöntemiyle bu sınıfta yer alan işletmelerin mevcut durumu belirlenmiş ve elde edilen sonuçlar güncel pazarlama karması elemanları perspektifiyle değerlendirilmiştir. Çalışma çerçevesinde; yiyecek içecek işletmelerinin gelişimi ve temel dinamikleri ve bu alandaki pazarlama faaliyetlerinin önemi ve etkinliği, gelişen yeni iletişim teknolojileriyle birlikte pazarlamanın dijitalleşmesi ve bu kapsamda sosyal medya pazarlaması ve yiyecek içecek işletmelerindeki etkileri ele alınmıştır. Çalışmanın son aşamasında ise müşteri yorumları doğrultusunda lüks restoranlar sınıfının mevcut durum analizi yapılmış ve ulaşılan sonuçlar güncel pazarlama karması elemanları açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to analyze the current situation of haute cuisine restaurants in Istanbul by evaluating customer comments on TripAdvisor, an online restaurant evaluation platform, and evaluating the results obtained in terms of creating an effective marketing strategy and in the context of the current marketing mix. In this order, we analyzed 449 customer reviews of companies that were included in the top ten according to the results of customer comments on the digital platform. In accordance with the data obtained here, the current situation of enterprises of this class was determined using the SWOT analysis method.Due to this analysis, the results obtained were evaluated in terms of the current elements of the marketing complex. In the frame of this study, were discussed the development and basic dynamics of food and beverage enterprises, as well as the importance and effectiveness of marketing activities in this area, the digitalization of marketing with the development of new communication technologies and their impact on marketing in social networks and food and beverage enterprises. At the last stage of the study, the current situation of the luxury restaurant class was analyzed in accordance with customer comments, and the results were evaluated in terms of the current elements of the marketing mix.