Böbrek naklinde kullanılan tavşan kaynaklı anti-T lenfositik globulinin metabolik etkileri
Investigate the effects of ATLG (anti-T lymphocyte globulin) on metabolic complications in kidney transplant patients
  1. Tez No: 668897
  2. Yazar: AZADA EYVAZOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA APAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ: ATLG'nin hematopoetik sistem, enfeksiyon ve malignite riskini arttırıcı yan etkileri dışında böbrek nakilli hastalardaki metabolik komplikasyonlara etkisini araştırmaktır. HASTALAR VE YÖNTEM: Tezin amacına uygun olarak, SBÜ Bakırköy Dr. Sadi Konuk SUAM Böbrek Nakli Kliniğinde 1 Ocak 2015- 31Aralık 2019 tarihleri arasında canlı vericili böbrek nakil yapılmış, nakil sonrası 3. ayda çalışma parametrelerine uygun tetkikleri yapılmış ve 1 yıl Nefroloji böbrek nakli polikliniğinde takip edilmiş alıcılar çalışmaya alınmıştır. Alıcılara ait veriler hastane işletim sisteminden ve hastalar için tutulmuş dosyalardan geriye dönük olarak elde edilmiştir. Hastalardan verilerin elde edilmesi ve işlenmesi için onay alınmıştır. Alıcılar immünosüpresif tedavi şemasında indüksiyon tedavisi olarak anti-timositik globülin (ATLG-Grafalon ™) alıp almamalarına göre 2 gruba ayrıldılar. BULGULAR: 169 alıcı çalışmaya alındı. Alıcıların % 63,9'una ATLG ile indüksiyon yapılmış, ortalama ATLG dozu 4.45mg /kg olup ortalama ATLG süresi 3.7 ± 0.5 gün (sınırlar 2-7 gün) bulunmuştur. Her iki grupta son dönem böbrek yetmezliğine neden olan etiyolojiler açısından bakıldığında ATLG alan ve almayanlar arasında anlamlı fark bulunmadı (p:0.857). ATLG alan ve almayanlarda osteoporoz sıklığı 3 (% 35.5 karşılık % 35, p:AD) ve 12. aylarda (% 32.5 karşılık % 34) benzerdi. Her iki gruptaki hastalarda 12. ay T skorunun 3. aydaki değere göre düzeldiği, ancak bunun istatistiksel anlamlı olmadığı (sırasıyla p: 0.074 ve p: 0.094) görüldü. Tüm alıcılarda NODAT sıklığı % 23.8 olarak bulundu. ATLG kullanılmasının NODAT sıklığı üzerine değiştirici bir etkisi saptanmadı. Böbrek nakli sonrası hastalarda obezite sıklığı artsa da iki tedavi grubu arasında hem ortalama VKİ kg/m2, hem de dağılım açısından anlamlı fark yoktu (p: AD). Böbrek naklinden sonra tüm alıcılarda hiperkolesterolemi (% 23 den % 34'e, p: 0.000) ve hipertrigliseritemi sıklığında (% 2.4'den % 6' ya, p: 0.001) artış görüldü. ATLG kullanılmasının lipit profilindeki değişime etkisi saptanmadı. ATLG kullanılanlarda enfeksiyon sıklığı daha fazla idi (% 21.5 karşılık %14.8). Bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p:0.285). Bir yıllık greft sağkalımı açısından ATLG alan (% 99.1) ve almayan (% 98.4) hastalarda fark bulunmadı (p:0.681). SONUÇ: ALTG indüksiyonu greft rejeksiyonun en sık olduğu dönemde diğer immünosüpresif ilaçlar yeterli kan düzeyine ve immünosüpresif etkiye ulaşıncaya kadar grefti korumak için yapılır. ATLG'nin rejeksiyondan korunması ve sonuçta daha düşük kümülatif steroid değerlerine ulaşmak amaçlanabilir. Bu hasta serisinde ise yüksek immünolojik riskli ve yeterli doku uyumu olmayanlara ATLG yapıldı. Çalışmamızda ATLG kullanımının metabolik komplikasyonları azaltmadığı, ortaya çıkış ve klinik görünümlerinin şiddetini değiştirmediği görüldü.
Özet (Çeviri)
AIM: Investigate the effects of ATLG (anti-T lymphocyte globulin) on metabolic complications in kidney transplant patients, apart from the side effects that increase the risk of hematopoietic system, infection and malignancy. MATERIAL AND METHODS: In accordance with the purpose of the thesis, the recipients that were included in the study underwent a living donor kidney transplant at the SBÜ Bakırköy SUAM Kidney Transplant Clinic of Sadi Konuk, between January 1, 2015 and December 31, 2019, and were examined in accordance with the study parameters in the 3rd month after the transplantation and followed up in the Nephrology kidney transplant clinic for 1 year. The data of the recipients were retrospectively obtained from the hospital operations system and files kept for patients. Consent was obtained from the patients for collecting and processing the data. The recipients were divided into 2 groups according to whether they were taking anti-thymocyte globulin (ATLG-Grafalon ™) as induction therapy in the immunosuppressive treatment scheme. RESULTS: 169 recipients were enrolled in the study. 63.9% of the recipients were induced with ATLG, the average ATLG dose was 4.45mg / kg and the average ATLG duration was 3.7 ± 0.5 days (limits 2-7 days). In terms of etiologies causing end-stage renal failure in both groups, no significant difference was found between those who received ATLG and those who did not (p: 0.857). The frequency of osteoporosis was similar at 3 (35.5% vs 35%, p: AD) and 12 months (32.5% vs 34%) in patients with and without ATLG. In both groups, it was observed that the 12th month T score improved compared to the 3rd month value, but this was not statistically significant (p: 0.074 and p: 0.094 respectively). The frequency of NODAT in all recipients was found to be 23.8%. There was no modifying effect of using ATLG on the frequency of NODAT. Although the frequency of obesity increased in patients after kidney transplantation, there was no significant difference between the two treatment groups in terms of both mean BMI kg / m2 and distribution (p: AD). After kidney transplantation, increases in the frequency of hypercholesterolemia (from 23% to 34%, p: 0.000) and hypertriglyceremia (from 2.4% to 6%, p: 0.001) were observed in all recipients. The effect of using ATLG on the change in lipid profile was not detected. The frequency of infection was higher in patients using ATLG (21.5% vs 14.8%). This difference was not statistically significant (p: 0.285). There was no difference in one-year graft survival in patients who received ATLG (99.1%) and those who did not (98.4%) (p: 0.681). CONCLUSION: ATLG induction is performed in the most common period of graft rejection to protect the graft until other immunosuppressive drugs reach an adequate blood level and immunosuppressive effect. ATLG can be aimed to protect from rejection and ultimately to achieve lower cumulative steroid values. In this series of patients, ATLG was applied to those with high immunological risk and who did not have sufficient tissue compatibility. In our study, it was observed that the use of ATLG did not reduce metabolic complications, and did not change the severity of their occurrence and clinical manifestations.