Domuzda renal iskemi-reperfüzyon hasarında yıkama solüsyonlarının etkisi
The effects of perfusion solutions during ischemia-reperfusion injury in pig kidney
- Tez No: 156637
- Danışmanlar: PROF.DR. KÖKSAL ÖNER, Y.DOÇ.DR. BÜLENT GÜLEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
6-OZET Böbrek transplantasyonu sırasında oluşan I/R hasarında, serbest oksijenlerin radikallerinin etkili olduğu ve bunun da greft fonksiyon kaybında rol oynadığı daha önce gösterilmiştir. Bu çalışmada hastanemizde canlıdan nakillerde yıkama solüsyonu olarak kullanılan ve kolay bulunabilen Ringer Laktat ile Wisconsin Solüsyonunun iskemi - reperfüzyon hasarında etkisi karşılaştırmalı olarak çalışılmıştır. Domuzda deneysel olarak oluşturulmuş böbrek iskemi - reperfüzyon (I/R) hasarında böbrek naklinde kullanılan yıkama solüsyonlarının antioksidan enzimlere etkisi değerlendirilerek kullanılan solüsyonların farkları olup olmadığı hipotezi test edilmiştir. 10 adet domuzda 20 böbreğin kullanılması planlandı. Denekler Ringer Laktat (RL) grubu (n=4), Wisconsin Solüsyonu (W) grubu (n=4), Kontrol (K) (Serum Fizyolojik % 0,09'luk solüsyon) grubu (n=2) olarak ayrıldı. İnhalasyon anestezisi ile renal arter ve ven klempasyonu ve kateterizasyonu ile 20 dakikalık iskemi ve yıkma solüsyonları ile perfüzyon ve 20 dakikalık reperfüzyon uygulandı. I/R öncesinde ve sonrasında doku biyopsileri alındı. Yaklaşık 24 saat sonra relaparotomi ile aynı işlemler sol böbrek için uygulandı. Alman doku örneklerinde glutatyon peroksidaz (GPx), süperoksit dismutaz (SOD) ve malonildialdehid (MDA) düzeyleri araştırıldı. Değerler ortalama ± SEM olarak verildi. İstatistiksel analiz grup içi karşılaştırmada eşli örneklerde t testi, gruplar arası karşılaştırmada bağımsız örneklerde t testi kullanılarak yapıldı. İstatistiksel olarak p0,05). İşlem öncesi ve sonrası GPx, SOD ve MDA değerleri RL ve W grupları arasında karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı fark görülmedi (p>0,05). Domuzda insitu renal parankim I/R hasarının etkilerinin azaltılmasında Ringer Laktat ve Wisconsin solüsyonu arasında fark bulunamamıştır. Greft fonksiyonları üzerine etkilerinin değerlendirilmesi için klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
7-SUMMARY The Effects Of Perfusion Solutions During Ischemia-Reperfusion Injury In Kg Kidney During kidney tranplantation, ischemia and reperfusion injury occurs. I/R injury is related to free oxygen radicals ledding to graft function loss that is proved in the past. In our hospital we have been using ringer laktat as a perfusion solution during kidney trasplantation, since 1981. We compare it with university of Wisconsin solution. Our aim was test if there is a difference between perfusion solutions that is used during kidney transplantation among the antioxidant enzymes. We used 10 pigs for 3 groups (Ringer Laktat Group N=4, Wisconsin Group N=4, Control Group N=2). With the help of median laparotomy, we dissected and clamped left renal artery and vein. After insertion of canules through the artery and vein, we perfused the kidneys with solutions for 20 minutes. For control group we used serume saline % 0.09. Before the perfusion and 20 minutes after reperfusion, biopsies were taken from kidney parenchyma. Same procedure is repeated for the right kidney after 24 hours. In these biopsies we investigated the levels of SOD, GPx and MDA.Jn each group, we used t test comparation for statistical analysis. Statistically p0.05). We studied the levels of antioxidant enzymes during ischemia and reperfusion. In our study we didn't find any differance between RL and W solution. For graft function we need more investigations. 47