Purification of antioxidants from olive oil mill waste by aqueous two-phase extraction systems
Zeytinyağı atık suyundaki antioksidanların sulu iki faz yöntemiyle saflaştırılması
- Tez No: 668898
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL BALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Çevre Mühendisliği, Chemistry, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Zeytinyağı üretimi sırasında ortaya çıkan yan ürünler, yüksek oranda içerdikleri fenolik bileşikler nedeniyle çevre için tehdit oluşturmaktadır. Bu atıktaki toksik fenolik bileşikleri ortadan kaldırmak için günümüze kadar araştırılan çeşitli arıtma alternatifleri etkili olmamıştır. Bu çalışmada zeytin karasuyu arıtımı yerine antioksidan özellikleri dikkate alınarak fenolik bileşiklerin geri kazanımı amaçlanmıştır. Bunun sonucu olarak, atıktan antioksidanların ayrımı sadece atığın kirleticiliğini azaltmakla kalmaz; aynı zamanda çeşitli sektörler için hammadde sağlayabilir. İki fazlı santrifüj zeytinyağı ayrım sürecinde oluşan mekanik buhar sıkıştırmalı evaporatörde konsantre edildi. Daha sonra konsantre atığa asidik ve bazik yapıya sahip iki farklı etanol/tuz sulu iki fazlı ekstraksiyon sistemleri uygulandı. Konsantre edilmiş katı atıktaki organik bileşiklerin fazlar arasında ayrımının incelenmesi için sulu iki faz ekstraksiyon sistemi değişkenlerinden hacim oranı (Vr) ve bağ çizgisi uzunluğunun (TLL) etkileri araştırıldı. Bazik tuzun (K2HPO4) faz oluşturma kabiliyeti sulu iki fazlı ekstraksiyon sistemi için daha iyi olmasına rağmen, asidik tuzlu ((NH4)2SO4) sulu iki fazlı ekstraksiyon sisteminin karbonhidrat ayrılma performansı daha iyi bulundu. Artan TLL ve Vr, fenolik bileşiklerin ekstraksiyonunu arttırdı. %29.18 etanol ve %18.00 tuz içeren sulu iki fazlı ekstraksiyon sistemi, toplam fenolik bileşiklerin %93.59'unun geri kazanımını sağlarken, aynı zamanda karbonhidratların ve proteinlerin uzaklaştırılma oranları sırasıyla %76.05 ve %53.47 olarak elde edildi. Zeytinyağı karasuyunda bol miktarda bulunduğu için fenolik bileşikler içinde hidroksitirosole (HTyr) özel ilgi gösterilmiştir. Etanol özütlerindeki yüksek miktardaki HTyr (35.43 mg/g) ve DPPH antioksidant madde tayini ile belirlenen yüksek antioksidan aktivite (32.29 mg AAE/g) korelasyon halindedir.
Özet (Çeviri)
By-products generated during olive oil production threat to the environment due to high phenolic content. Various treatment alternatives investigated so far are not effective to eliminate toxic phenolic compounds (PCs) from this waste. In this study, instead of olive mill wastewater (OMWW) treatment the recovery of PCs was aimed considering their antioxidant properties. Hence, the separation of antioxidants from the waste does not only reduce its toxicity, but also can supply raw material for the various industries. The OMWW from two-phase centrifugal olive oil extraction process was first concentrated by mechanical vapor recompression (MVR) evaporator. Then two different aqueous two-phase extraction (ATPE) systems based on ethanol/salt having acidic and basic nature were applied to concentrated waste (OMWC). The effects of volume ratio (Vr) and tie line length (TLL) that were the variables of ATPE were investigated for the partitioning of organic components of OMWC. While phase forming ability of basic salt, K2HPO4 in ATPE was higher, the performance of ATPE system with acidic salt, (NH4)2SO4 was found better for the separation of carbohydrates. Increasing TLL and VR enhanced the extraction of total PCs. The ATPE system with 29.18% EtOH and 18.00% salt provided 93.59% total PCs recovery while the elimination rates of carbohydrates and proteins were obtained as 76.05% and 53.47%, respectively. Special attention has been devoted to hydroxtyrosol (HTyr) among PCs since it is abundant in OMWW. High HTyr (35.43 mg/g) and high antioxidant activity (32.29 mg AAE/g) determined by DPPH antioxidant assay were well correlated in ethanol extracts.