Mechanical and durability assessment of geopolymer concrete containing elasto-plastic fibers and recycled aggregate
Elasto-plastik lif ve geri dönüşümlü agrega içeren jeopolimer betonun mekanik ve dayanıklılık özelliklerinin değerlendirmesi
- Tez No: 668903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN CANPOLAT, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUKHALLAD ALMASHHADANI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Evrensel boyutta artan inşaat talebinin, inşaat ve yıkıntı atığı (geri dönüşüm agregası (GDA)) miktarında kaçınılmaz bir artışa neden olurken, jeopolimer betonda (GPB) geri dönüşüm agregaların birlikte kullanılması araştırmacıların büyük ilgisini çekmektedir. Bu çalışmada, geri dönüşüm agrega içeren uçucu kül, yüksek firın curufu, elastoplastik lif takviyeli jeopolimer betonun mekanik performansı incelenmiştir. Geri dönüşüm agrega içeren GPB'nin mukavemet ve dayanıklılık özelliklerini araştırmak için laboratuvar çalışması gerçekleştirildi. Basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı, eğilmede çekme dayanımı, yüksek sıcaklık direnci dayanımı, sülfat direnci deneyi, aşınma direnci ve donma-çözülme dayanıklılık deneyleri gerçekleştirildi. Su-Çimento oranı tüm karışımlarda sabit tutuldu. Jeopolimer beton, düşük kalsiyum içeren uçucu kül, yüksek firin curufu, sodyum hidroksit ve sodyum silikat çözeltisi, geri dönüşüm iri agregası, ince agrega, doğal agrega ve liflerin belirli oranlarda karışımıyla üretildi. Geri dönüşüm agregası yerel olarak İstanbul'dan temin edilmiştir. jeopolimer beton karışımlarında geri dönüşüm agregası, sırasıyla %10, 20, 30 ve 40 farklı oranlarda doğal agrega ile ikame edilmiştir, ayrıca kontrol numunesi olarak %100 doğal agrega jeopolimer betonda kullanılmıştır. jeopolimer beton numunelerin basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı ve eğilmede çekme dayanımı 28. ve 90. günlerde test edildi. Geri dönüşüm agrega içeren jeopolimer betonun dayanıklılık sonuçları ise doğal agrega içerenlere kıyasla yüksek sıcaklık, sülfat, aşınma ve donma-çözülmeye karşı daha iyi direnç göstermiştir. Genel olarak elde edilen sonuçlar geri dönüşüm agregasının belli bir oranda betonda kullanımının sürdürülebilirlik açısından faydalı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The increase of universal construction has led to an unavoidable increase in the quantity of construction and demolition waste (recycled aggregates (RA)), on the other hand, incorporating Geopolymer Concrete (GPC) with recycled aggregates is getting great interest from researchers. This study investigates the mechanical Performance of fly ash (FA)-Ground granulated blast-furnace slag (GGBFS) elastoplastic fiber reinforced geopolymer concrete containing recycled aggregates. Several laboratory experiments were performed to explore both the strength and durability properties of GPC containing recycled aggregates. Conducted tests included: compressive strength, split tensile strength, flexural strength, elevated temperature test, sulfate resistance test, abrasion resistance, and freeze-thaw test. The water-cement ratio remained constant through the mixes. Geopolymer concrete was fabricated by mixing low calcium fly ash, GGBFS, sodium hydroxide and sodium silicate solution, coarse recycled aggregates, fine aggregates, natural aggregates, and fibers. Recycled aggregate used was obtained locally in Istanbul Turkey. Through the mixes of geopolymer concrete, the recycled aggregate was partially replaced with natural aggregate in different proportions at 10, 20, 30, and 40% respectively, also geopolymer concrete of 100% natural aggregate was used as a control specimen. Compressive strength split tensile strength, and flexural strength of these geopolymers was examined at 28 and 90 days. Durability results of geopolymer concrete with recycled aggregate presented better resistance to elevated temperature, sulfate, abrasion, and freeze-thaw compared to those containing natural aggregates. In general, the obtained results indicated that using recycled aggregate up to some extent is beneficial in terms of sustainability.