Trabzon Merkez ilçede kültüre alınmış topraklarla kültüre alınmamış toprakların mikrofungus florası
The Microfungi flora of cultivated and uncultivated soils in Trabzon's Central town
- Tez No: 66891
- Danışmanlar: PROF.DR. SAFFET BAYDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, Trabzon Merkez ilçesindeki kültüre alınmış ve kültüre alınmamış toprakların mikrofungus florası incelenmiştir. Her iki sahadan toplam 10 örnek alınmış ve“Toprağı Sulandırma Yöntemi”kullanılarak 59 izolat elde edilmiştir. Bunların 49 tanesi Moniliales, 2 tanesi Mucorales takımlarına aittir. 8 izolat steril olarak bulunmuştur. Bunlardan Penicülium, Aspergillus, Cladosporium, Fusarium ve Acremonium cinsleri daha yaygın olarak tespit edilmiştir. Penicülium cinsi hem sayı hem de tür olarak diğerlerinden daha yaygındır. Yapılan analiz sonucu her iki sahada tespit edilen 1 g fırın kurusu toprağa karşılık gelen taze toprakta ortalama olarak sırasıyla 97.200 ve 88.200 birim mikrofungus tespit edilmiştir. Her iki saha arasındaki miktar farkı istatistiksel olarak“önemsiz”bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Kültüre alınmış toprak, kültüre alınmamış toprak, mikrofungus florası. IV
Özet (Çeviri)
In this study, the microfungi flora of cultivated and uncultivated soils in Trabzon' s central town has been investigated. Totally 10 samples have been taken from both of the areas. Fiftynine isolates have been determined by using“soil dilution method”. Fourtynine of them belong to Moniliales order and two of mem belong to Mucorales order. Eight isolates have been found as sterile. Penicillium, Aspergillus, Cladosporium, Fusarium and Acremonium genera have been proved as more common. Penicillium genus is not only common in terms of number, but also is common in terms of species than others. As a result of the present analysis, in the fresh unites of samples taken from the two areas, corresponding to 1 g of“oven dried”soil, averagely 97.200 and 88.200 unit mikrofungus have been found. The difference between both of the areas has been found statistically nonsignificant. Key Words : Cultivated soil, uncultivated soil, microfungi flora.