Kürtün Barajı rezervuarındaki alüvyonların stabilizasyon araştırması
Stabilization Investigation of Alluviums in Kürtün Dam Foundation
- Tez No: 66893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Problemli zeminlerde inşaat yapmak zorunda kalınması temel veya zemin iyileştirme yöntemlerinin gelişmesine neden olmuştur. Bu yöntemlerden biri olan enjeksiyon, hemen tüm mühendislik çalışmalarında basan ile kullanılmaktadır. Özellikle baraj inşaatlarında alüvyonun meydana getirdiği zeminin kaldırılması yerine enjeksiyon ile stabil hale getirilmesi tercih edilmektedir. Bu çalışmanın amacı; Kürtün Barajında, zeminde meydana gelen sızmaların azaltılabilmesi için çimento şerbeti kullanılarak yapılan enjeksiyonların geçirimliliği ne ölçüde etkilediğinin araştırılması ayrıca, enjeksiyon malzemesi olarak kireç kullanılması durumunda geçirimliliğin nasıl etkileneceğine cevap bulabilmektir. Bu amaçla, birinci bölümde Kürtün Barajı ve HES. İnşaatı tanıtılarak yapılan enjeksiyon çalışmaları hakkında bilgiler verilmiştir. Stabilizasyon kavramına açıklık getirilmiş, stabilizasyon yöntemleri hakkında bilgi verilmiş ve değişik katkı maddeleri ile stabilizasyon üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise Kürtün Barajı rezervuarondan, çeşitli kotlardan alman alüvyon numuneleri üzerinde yapılan deneysel çalışmalar üzerinde durulmuştur. Elde edilen sonuçlar, katkısız halde ortalama 19*1 0“3 cm/sn olan sızma miktarının kireç katkısı ile ortalama S^O”4 cm/sn' ye, çimento katkısıyla ise 5.33* 10"4 cm/sn1 ye düştüğünü göstermiştir. Sızdırmazlık açısından, çimento katkı malzemesi kullanmanın kirece oranla daha olumlu sonuçlar verebileceği görülmektedir. Anahtar Kelimeler : Stabilizasyon, Stabilizasyon Yöntemleri, Kürtün Barajı, Enjeksiyon, Alüvyon, Geçirimlilik. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY It was necessary to develop stabilization methods since constructions had to be built in soils that have technical and economical problems. Injection is one of the methods and it is used in any of the engineering works with great success. Especially, in dam constructions alluvium is taken away from the working area and injection stabilization is applied. The purpose of this study is to decrease the permeability with cement and lime injection and to see how soil permeability is effected by the materials. With this purpose, in chapter one, information have been collected about Kürtün Dam and injection studies. Stabilization with the different additive materials were determined. In chapter two, the experimental works which are interested in different soil samples belong to Kürtün Dam foundation were performed. The coefficient of permeability was 19*10“3 cm/sn for no additive materials. This coefficient was found ^W4 cm/sn with lime additive and 5.33*10”4 cm/sn with cement. Experimental results show that cement can be applicator better than the lime in view of infiltration and gives more positive results. Key Words : Stabilization, Stabilization Methods, The Kürtün Dam, Injection, Alluvium, Permeability. vn