Cih di romanên Kurdî de
Kürt romanlarında mekan
  1. Tez No: 668945
  2. Yazar: MEHMET EKEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HEMIN OMAR AHMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Kürtçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Mekan roman da en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Mekansız bir roman yaratmak kolay değildir hatta denilebilir ki böyle bir roman yaratmak mümkün bile değildir.''Kürt Romanında Mekan'' adlı bu çalışmada önce bazı soruların cevabı verildi. Örnek; mekan nedir ve nasıl kullanılır? Sonra bölüm bölüm mekan farklı kategorilerde gösterildi. Sonrasında edebî eserler ile mekan arasındaki ilişi gösterildi. Edebî eserlerden sonra, mekanın sınıflandırılması ve yorumlanması yapıldı. Ikınci bölüm de ilk önce kürt romanı hakkında bilgi verildi. Bı çalışma da 10 roman üzerinde duruldu. Her parçadan 2 roman seçildi. Romanlar teker teker okundu ve cümle cümle sınıflandırıldı. Romanda kullanılan mekanlar gösterildi ve ait oldukları bölümlerin altına yazıldı. Sınıflandırmadan sonra da sonuçlar yazıldı.
Özet (Çeviri)
Space is among the most important elements in the novel. It is not easy to create a novel without a place, and it can be said that it is not even possible to create such a novel. In this study called“Space in Kurdish Novel”, some questions were answered first. sample; What is the venue and how is it used? Then, part by section, the venue was shown in different categories. Afterwards, the relationship between literary works and space was shown. After the literary works, the space was classified and interpreted. In the second part, information about the kurdish novel was given first. This study focused on 10 novels. 2 novels were chosen from each piece. Novels were read one by one and classified sentence by sentence. The spaces used in the novel are shown and written under the chapters they belong to. After the classification, the results were written. Cih di roman de di nav hêmanên sereke de cih digire. Bê cih afirandina roman ne hêsan e, heta ku dikarin bêjin ku tiştekî wiha ne pêkan e. Di vê xebatê ku bi navê ''Cih di Romanê Kurdî de ''hat nivîsandin de pêşî bersîvên hin pirsan hat dayin. Wek cih çi ye û çawa tê bikaranîn? Paşê beş bi beş cih di hin cureyên cuda de hat nişandan. Paşê têkiliya cih û berhemên wêjeyî hat nişandan û ji wan hin minakan hat dayîn. Pişte berhemên wêjeyî, senifandina cihê hat nivîsandin û şîrove kirin. Di beşa duyem de jî pêşî di derheqê romana kurdî de agahî hat dayîn. Di ve xebatê de li ser 10 romanên kurdî xebat hat kirin. Ji her perçeyan du roman hatin hilbijartin. Roman hatin xwendin û hevok hevok hatin senifandin. Di romanan de cihên ku hatine bikaranîn hatin nişandan û di bin beşên xwe de hatin nivîsandin. Piştê senifandinê encamên biçûk hatin nivîsandin.