Kill analysis tool for missiles equipped with proximity fuzes
Yaklaşma tapalı füzeler için öldürme analizi aracı
- Tez No: 668958
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TÜRKER KUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında, yaklaşma tapaya sahip füzeler için geliştirilen öldürme analizi aracı sunulmuştur. Günümüzdeki füzelerin bir kısmı yaklaşma tapalı olup bu tip füzelerde; füze hedefe direkt çarptığında değil belli bir mesafe kala harp başlığı patlatılabilmektedir. Harp başlığı parçacıklardan oluşmaktadır ve patlamanın etkisiyle saçılan parçacıkların hedefe nüfuz etmesi amaçlanmaktadır. En çok sayıda parçacığın hedefe isabet ettiği patlatma zamanını bulabilmek için öldürme analizinin yapılabileceği bir araca ihtiyaç duyulmaktadır. Geliştirilen araç sayesinde farklı angajman koşulları için öldürme analizleri yapılarak, füze-hedef angajmanı sırasında doğru zamanda harp başlığının patlatılmasını hedeflenmektedir. Füze fırlatılmadan önce öldürme analizi sonuçları füze bilgisayarının içine gömülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a developed kill analysis tool for the missiles having proximity fuzes is presented. Some of today's missiles have proximity fuze, and this type of missiles' warhead can be detonated not when the missile hits the target but at a certain distance. The warhead consists of fragments, and the fragments scattered by the explosion's effect are intended to penetrate the target. A tool is needed for doing kill analysis in order to find the blasting time that the maximum number of fragments hit the target. It is aimed to detonate the warhead at the right time during the missile-target engagement by doing kill analyses for different engagement conditions with the help of the developed tool. Then, the kill analysis results are embedded into the missile computer before the missile is launched.