Dişbudak (Fraxinus angustifolia wahl. subsp. (Bieb.ex.wild) France rocha afense) gövde hacim ve ağaç hacim tablolarının düzenlenmesi
Construction of stem volume and tree volume tables of ash
  1. Tez No: 66897
  2. Yazar: NURAY ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bu çalışma ile Karadeniz Bölgesi'nde sert ve beyaz odunu ile mobilyacılıkta çok değerli olan Frcainus angustifolia Wahl. subp. oxycarpa (Bieb.ex Wild) Franco et Rocha Afonso'nun tek ve çift girişli gövde hacım ve ağaç hacım tabloları düzenlenmiştir. Dişbudakların tek ve çift girişli gövde hacım ve ağaç hacım tablolarının düzenlenmesi için tek ve çift girişli toplam otuzbeş adet denklem denenmiş, en uygun denklemin belirlenmesinde Ortalama Hata, Ortalama Mutlak Hata, Hataların Standart Sapması, Açıklanan Varyans Yüzdesi, Toplam Hata Yüzdesi ve Ortalama Mutlak Hata Yüzdesi ölçütleri kullanılmıştır. En uygun modellerin belirlenmesinden sonra, Kontrol Verileri ile genel bazda uygulanabilirlikleri test edilerek 0.05 önem düzeyinde, bu modellerin genel bazda kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Tek Girişli Gövde Hacım ve Ağaç Hacım Tablosu yukarıdaki ölçütlere göre en uygun olarak belirlenen Log V = bo + bj Log D + b2 (LogD)4 Hoffmann denklemine göre düzenlenirken, Çift Girişli Gövde Hacım Tablosu V = bı DH + ba D2H, Çift Girişli Ağaç Hacım Tablosu ise Log V = bo + b\ Log D + b2 Log H + b3 (LogH)2 denklemine göre düzenlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Dişbudak, Regresyon Analizi, Optimal Hacım Denklemi, Gövde Hacım Tablosu, ve Ağaç Hacım Tablosu
Özet (Çeviri)
SUMMARY Single Entry and Double Entry Tree Volume and Stem Volume Tables are constructed for Fraxinus angustifolia subsp. oxycarpa in The Black Sea Region that has hard and white wood is invaluable at furniture industry. Constructing single entry and double entry tree volume and stem volume tables, total thirty-five equations are examined according to six performance criteria (Average Residuals or Bias, Average Absolute Residual, Standard Deviation of the Residual or Precision, Percent Variation Explained, Percent Total Error and Percent Absolute Mean Error). Comparison are made to determine which equation provides the best overall fit to a set of validation data for Fraxinus angustifolia subsp. oxycarpa. The results indicate that the best model chosen from the equations can be used for the Black Sea Region at 0.05 significant level. Single Entry Tree Volume and Stem Volume Tables, Double Entry Stem Volume Table and Double Entry Tree Volume Table are constructed as explicit form using the regression equations Log V = b0 + bx Log D + b2 (LogD)4 Hoffmann, V = bx DH + b2 D2H and Log V = bo + bi Log D + b2 Log H + b3 (LogH)2 respectively. KeyWords : Ash Tree, Regression Analysis, Optimal Tree Volume Equation, Tree and Stem Volume Tables VI