Mimari uygulamalarda betonarme yapı yerine ahşap yapı önerisi
Offer of wooden structure instead of concrete structure in architectural applications
- Tez No: 668975
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT ANIKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent Çalışmaları ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Tez çalışmasında ilk olarak problem, amaç, kapsam ve yöntem açıklanmaktadır. İkinci bölümde ülkemizin 20.yy başlarından itibaren kentleşme hareketleri ile mimari alandaki gelişmeleri incelenmiştir. Kentleşme sürecinin başladığı tarih olarak kabul edilen 1950'li yıllardan önce mimaride farklı üslup arayışlarının olduğu görülmektedir. Bu arayışların temelinde ise Avrupa merkezli yapım tekniği olan betonarmenin etkilerinden söz etmek mümkündür. Üçüncü bölümde betonarme yapım tekniği teknik özellikleriyle incelenmiş, Avrupa'da ve ülkemizde betonarmenin tarihsel gelişim süreci irdelenmiştir. Betonarmenin günümüzdeki durumu da sorgulanmıştır. Dördüncü bölümde ahşap yapıların genel teknik özellikleri ifade edilmiştir. Ahşaba zarar veren etkenler ve bunlara karşı koruma yöntemleri açıklanmıştır. Sonrasında ahşap yapıların dünyadaki ve ülkemizdeki tarihçesi ile ahşap-orman ilişkisinden söz edilmiştir. Günümüzde dünyada ahşap yapım teknolojilerinin ele alındığı kısımda ise endüstriyel ahşap ürünler ile modern ahşap yapı örnekleri bir arada verilmiştir. Beşinci bölüm olan karşılaştırmalı analizde ise ahşap yapılar ile betonarme yapılar teknik, sağlık, çevre gibi kriterler açısından karşılaştırılarak bir değerlendirme yapılmıştır. Son bölüm tartışma ve sonuçlardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the study, firstly, the problem, purpose, scope and method are explained. In the second part, the urbanization movements and architectural developments of our country since the beginning of the 20th century are examined. It is seen that there was a search for different styles in architecture before the 1950s, which is accepted as the date when the urbanization processes started. On the basis of these searches, it is possible to talk about the effects of the European-centered reinforced concrete and European architects. Examples are given from typology that differed in the process that has survived until today. In the third chapter, the reinforced concrete construction technique has been examined with its general technical characteristics and the historical development process in Europe and our country has been scrutinized. The current situation of reinforced concrete has also been analyzed. In the fourth chapter, general technical features of wooden structures are explained. Damage factors to wood and methods of protection against them are shown. Afterwards, the history of wooden buildings in the world and in our country and the relationship between forest was mentioned. In the part where wood production technologies in the world are discussed today, industrial wood products and modern wooden construction examples are given together. The section ends with the analysis of wooden structures. In the comparative analysis, which is the fifth chapter, a conclusion has been reached by comparing wooden structures and reinforced concrete structures with subjects such as technique, health and environment. The last part consists of discussion and conclusion proposal.