Konvansiyonel yöntem ile uygulanan serbest dişeti grefti ile kısmi de-epitelize edilerek uygulanan serbest dişeti greftinin estetik açıdan değerlendirilmesi: Randomize kontrollü klinik çalışma
Aesthetic evaluation of free gingival graft applied by partial de-epithelialization and free gingival graft applied by conventional method: A randomized controlled clinical study
- Tez No: 668974
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SEÇKİN ERTUĞRUL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu split mouth (bölünmüş ağız) randomize kontrollü klinik çalışmanın birincil amacı kısmi de-epitelize serbest dişeti grefti tekniği ile konvansiyonel serbest dişeti grefti tekniğini estetik açıdan karşılaştırmaktır. Çalışmanın ikincil amacı ise her iki tekniği periodontal klinik parametler açısından değerlendirmektir. Çalışmaya alt çene çift taraflı kanin ve premolar bölgelerde yapışık dişeti genişliği ≤ 2mm olan 15 hasta dâhil edildi. Hastaların zarf randomizasyonuyla belirlenen bölgelerine de-epitelize serbest dişeti grefti, diğer bölgeye ise konvansiyonel serbest dişeti grefti uygulandı. Hastaların yapışık dişeti yetersizliği bulunan bölgeleri operasyondan önce, 1. ay, 3. ay ve 6. aylarda fotoğrafları çekilerek fotoğraf analizleri ile görsel estetik değerlendirmeleri yapıldı. Keratinize dişeti genişliği, sondlama cep derinliği ve çekilme derinlikleri gibi klinik parametler ise başlangıç ve 6. ayda kaydedildi. Sonuçlar ortalama ± standart sapma ve medyan olarak temsil edildi ve p değeri
Özet (Çeviri)
The primary aim of this split mouth randomized controlled clinical trial is to compare the partial de-epithelialized free gingival grafting technique with the conventional free gingival grafting technique from an aesthetic point of view. The secondary aim of the study is to evaluate both techniques in terms of periodontal clinical parameters. Fifteen patients with attached gingiva width ≤2 mm in the lower jaw bilateral canine and premolar regions were included in the study. De-epithelialized free gingival grafts were applied to the region determined by envelope randomization, and conventional free gingival grafts were applied to the other region. The areas of the patients with insufficient attached gingiva were photographed before the operation, post-op 1st, 3rd, and 6th months, and visual aesthetic evaluations were made with photo analyzes. Clinical parameters such as keratinized gingival width, probing pocket depth, and recession depths were recorded at baseline and at 6 months. Results were represented as mean ± standard deviation and median, and a p value of