Günübirlik antimikrobiyal tedavi ünitelerinin klinik kullanımındaki yeri ve maliyet etkinliğinin araştırılması
Investigation of outpatient antimicrobial treatment units in clinical use and cost effectiveness
- Tez No: 668986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİYE BAŞTUĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günübirlik antimikrobiyal tedavi ünitelerinde (GATÜ) ayaktan parenteral antibiyotik tedavisi (APAT), dünyada kırk yılı aşkın süredir uygulanmaktadır. Ülkemizde henüz yeterince yaygın olarak kullanılmamaktadır. Çalışmamızda, Türkiye perspektifinden günübirlik antimikrobiyal tedavi ünitesinin (GATÜ) direkt ve indirekt maliyet etkinlik analizinin yapılması amaçlanmıştır. Ek olarak, GATÜ'de tedavi edilen hastalarda bulunan enfeksiyonların ve kullanılan antibiyotiklerin belirlenmesi, ortalama tedavi sürelerinin ve tedavi başarısının saptanması amaçlanmıştır. Ayrıca hastalara GATÜ ile ilgili memnuniyet anketi uygulanarak hasta memnuniyetinin de tespit edilerek ülkemizde bu ünitelerin yaygınlığının artırılması yönünde farkındalık oluşturulması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem Ocak 2019- Ocak 2021 tarihleri arasında GATÜ'ye yönlendirilen hastalardan, gönüllü olur formunu imzalayanlar çalışmaya dahil edildi. Çalışma, prospektif tek merkezli bir kohort çalışmasıdır. Hastanenin elektronik kayıtları kullanılarak, demografik veriler, klinik tanılar, enfeksiyon etkenleri ve antimikrobiyal direnç durumları, laboratuvar sonuçları kaydedildi. Maliyet analizi için kullanılan veriler (hastanın hastaneye gelirken kullandığı araç (otobüs, şahsi araç, metro vs), günlük yol masrafı, refakatçi durumu) hastalar ile yüz yüze görüşülerek elde edildi. Veriler IBM SPSSv22 istatistik paketi kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
APAT has been used around the world for more than 40 years. It is not widely used in our country yet. In our study, outpatient antimicrobial therapy unit from the perspective of Turkey, treatment cost-effectiveness analysis is intended to be as direct and indirect. In addition, it was aimed to determine the infections, the antibiotics used, the average duration of treatment and the success of the treatments used in the patients treated in our APAT unit. In addition, it was aimed to apply a satisfaction questionnaire about APAT to the patients. Materials and Methods Patients who were referred to the APAT unit between January 2019- January 2021 and accepted to participate in the study were included in the study. Using the electronic records of the hospital, data such as demographic data, clinical diagnoses, infectious agents, antimicrobial resistance status, laboratory results were collected. The data used for cost analysis (arrival type, daily travel expenses, companion status) were collected by interviewing the patients face to face. The study is a prospective single-center cohort study.