Birinci trimester PAPP-a düzeyi ile term gebeliklerde izole oligohidramniyoz ilişkisi
Relationship of the first trimester PAPP-A level and isolated oligohydramnios in term pregnancies
- Tez No: 668987
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN LEVENT KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Sağlıklı ilerleyen bir gebeliği komplike hale getiren obstetrik patolojilerden biri de oligohidramniyozdur. Azalmış amniyon sıvısı olarak tanımlanan oligohidramniyoza tıbbi veya obstetrik bir patolojinin eşlik etmemesi için ise izole oligohidramniyoz terimi kullanılmaya başlanmıştır. İzole oligohidramniyozun olumsuz obstetrik, prenatal, natal ve postnatal etkilerinin olup olmadığı henüz netlik kazanmamıştır. Feto-maternal olumsuz sonuçlar ile ilişkili olduğu bildirilen gebelikle ilişkili plazma protein-A (PAPP-A) birinci trimester tarama testi olarak sık çalışılan laboratuvar parametresidir. Term gebelerde izole oligohidramniyoz ile birinci trimester PAPP-A değerinin ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Retrospektif, olgu-kontrol olarak planlanan çalışmamıza Aralık 2019- Aralık 2020 tarihleri arasında doğum yapmış term gebelerden (≥37. gebelik haftası) dahil edilme kriterlerini karşılayan 300 olgu alındı. Amniyotik sıvı endeksi (AFI) 50 mm altında olan 150 gebe izole oligohidramniyoz grubunu oluştururken, 150 sağlıklı gebe ise kontrol grubuna oluşturdu. Olguların demografik ve klinik özellikleri, gebelik haftası, amniyotik sıvı endeksi (AFI), PAPP-A değerleri, doğum şekli, bebeğin doğum kilosu kaydedildi. Olgu ve kontrol gruplarının PAPP-A değerleri ile ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Term izole oligohidramniyoz olgularımızın sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldığında PAPP-A değerleri, doğum ağırlığı ve doğum haftasına göre gruplandırmada istatistiksel olarak anlamlı farklı olmadığını bulduk. Yalnızca izole oligohidramniyoz grubunda C/S ile doğum oranını kontrol grubuna göre daha sık saptadık (%51,3'e karşı %39,3 p=0,037). İzole oligohidramniyoz olgularımızın AFI değeri ile PAPP-A arasında pozitif yönde zayıf düzeyde korelasyon mevcuttu (r=0,195 p=0,017).
Özet (Çeviri)
Aims: Oligohydramnios is one of the obstetric pathologies that complicates a healthy progressing pregnancy. Oligohydramnios was defined as decreased amniotic fluid. For oligohydramnios not accompanied by a medical or obstetric pathology, the definition of isolated oligohydramnios has started to be used. Whether isolated oligohydramnios has adverse obstetric, prenatal, natal and postnatal effects is not yet clear. Pregnancy-associated plasma protein-A (PAPP-A), which is reported to be associated with feto-maternal adverse outcomes, is a frequently studied laboratory parameter as a first-trimester screening test. We aimed to evaluate the relationship between isolated oligohydramnios and first-trimester PAPP-A value in term pregnant women. Materials &Methods: Our study was planned as a retrospective case-control. 300 cases who met the inclusion criteria from term pregnant women (≥37th gestational week) who gave birth between December 2019 and December 2020 were included. While 150 pregnant women with amniotic fluid index (AFI) below 50 mm constituted the isolated oligohydramnios group, 150 healthy pregnant women constituted the control group. The demographic and clinical characteristics of the cases, gestational week, AFI, PAPP-A, delivery type, baby's birth weight were recorded on the case form. We evaluated the relationship between the case and control groups with PAPP-A values. Results: We found that our term isolated oligohydramnios cases were not statistically significantly different in grouping according to PAPP-A values, birth weight and gestational week when compared with the healthy control group. Only in the isolated oligohydramnios group, we found the birth rate with C / S more frequently than the control group (51.3% versus 39.3% p = 0.037). There was a weak positive correlation between AFI and PAPP-A values of our isolated oligohydramnios cases (r = 0.195 p = 0.017).