Güç kalitesi indisleri ile dağıtılmış üretim sistemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of distributed generation systems with power quality indices
  1. Tez No: 668998
  2. Yazar: BAŞAK EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN BASA ARSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Güç sistemlerinin etkin ve verimli bir şekilde kullanılması dağıtılan gücün kaliteli olması ile ilişkilidir. Şebeke üzerinde tam kontrolün sağlanabilmesi için güç kalitesi izlenmeli ve üzerine çeşitli analizler yapılmalıdır. Dağıtım sistemlerindeki tüketici sayısı göz önüne alındığında güç kalitesi konusunun ne kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır. Dağıtılmış üretim kaynaklarının (DÜK) güç kalitesi üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri mevcuttur. DÜK'lerin güç sistemlerindeki varlığının gün geçtikçe artması bunların şebeke üzerindeki etkilerinin incelenmesini gerektirmektedir. Bu tez DÜK'lerin varlığının güç kalitesi, üzerindeki etkilerini indisler vasıtasıyla incelemek üzere hazırlanmıştır. Tez çalışmasında dağıtılmış üretimin sisteme entegrasyonunun öncesi ve sonrasındaki güç kalitesi konusundaki cevaplar gerilim düşme indisi ve toplam harmonik distorsiyonu indisi vasıtasıyla değerlendirilmiştir. Bu amaçla güç kalitesi, problemlerinden olan toplam harmonik distorsiyonu (THD) ve gerilim düşmesi için gerçek bir test sistemi üzerinden farklı harmonik seviyelerinde çeşitli benzetim çalışmaları gerçekleştirilmiştir ve güç kalitesi değişim indisleri hesaplanmıştır. Yapılan benzetim çalışmaları sonucunda dikkate alınan indislerin DÜK'lerin varlığında bir dağıtım şebekesinin güç kalitesi davranışını analiz etmek için önemli bir araç olduğu ve DÜK'ün artan gücü ve şebekeden uzaklaşması ile birlikte harmonik ve gerilim profilinde iyileşmeler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Efficient and effective use of power systems is associated with the quality of the distributed power. To provide full control over the grid, power quality should be monitored and various analyzes should be made on it. Considering the number of consumers in distribution systems, it is understood how important the power quality issue is. Distributed generation sources (DGS) have positive and negative effects on power quality. Increasing presence of DGSs in power systems requires examination of their effects on the grid. This thesis has been prepared to examine the effects of DGSs on power quality through indices. In this thesis, the answers about the power quality before and after the integration of distributed generation into the system are evaluated by means of the voltage dip index and total harmonic distortion index. For this purpose, various simulation studies at different harmonic levels have been carried out on a real test system for total harmonic distortion (THD) and voltage dip, which are among the power quality problems, and power quality variation indices have been calculated. As a result of the simulation studies, it has been observed that the indices considered are an important tool to analyze the power quality behavior of a distribution network in the presence of DGSs, and there are improvements in the harmonic and voltage profile with the increasing power and moving away of the DGS from the network.