Eğitim aile sağlığı merkezine başvuran hipertansiyon hastalarının ilaç ve hastalık bilgi düzeyi ile tedaviye uyumunun karşılaştırılması
Comparison of drug and disease knowledge level with treatment compliance of patients with hypertension who referred education family health center
  1. Tez No: 668997
  2. Yazar: MEHMET DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT SİNCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Araştırmamızda hipertansiyon hastalarının kan basıncı düzeylerinin önemli bir belirleyicisi olan tedavi uyumunun, hastaların hastalık ve ilaç bilgi düzeyleri ile ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma Ocak-Şubat 2021 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'na bağlı Saltuklu Eğitim Tipi Aile Sağlığı Merkezine ait iki aile hekimliği biriminde yürütüldü. Çalışmaya polikliniğe başvuran dâhil edilme kriterlerini karşılayan 240 hasta katıldı. Araştırmaya katılanlara Sosyodemografik Özellikler Formu, İlaç Bilgi Düzeyi Anketi (İBDA), Hipertansiyon Bilgi Düzeyi Ölçeği (HİB-DÖ) ve Hill-Bone Hipertansiyon Tedavisine Uyum Ölçeği (HBHTUÖ) yüz yüze görüşme tekniği ile uygulandı. Veriler, SPSS 22,0 paket programında değerlendirildi. Araştırmada hastaların sosyo-demografik ve hastalığa ilişkin özelliklerinin dağılımın incelenmesinde; tanımlayıcı istatistiksel yöntemler (ortalama, standart sapma, medyan, sayı, yüzde) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to investigate the relationship between treatment compliance, which is an important determinant of the blood pressure levels of hypertensive patients, with the disease and drug knowledge levels of the patients. Materials and Methods: This research was conducted between January and February 2021 in two family medicine units of the Saltuklu Education Type Family Health Center, affiliated to Atatürk University Faculty of Medicine, Department of Family Medicine. 240 patients who applied to the outpatient clinic who met the inclusion criteria participated in the study. Sociodemographic Characteristics Form, Drug Information Level Questionnaire (DILQ), Hypertension Knowledge-Level Scale (HK-LS) and Hill–Bone Compliance To High Blood Pressure Therapy Scale (HBTS) were applied to the participants during face to face meeting. The data were evaluated in the SPSS 22.0 package program. In examining the distribution of socio-demographic and disease-related characteristics of the patients in the study; descriptive statistical methods (mean, standard deviation, median, number, percentage) were used.