Serbest zamanda algılanan özgürlük ve mutluluk düzeyi ilişkisi (Dans okulları örneği)
The relationship between perceived freedom in leisure and happiness levels: Sample of dance schools
- Tez No: 669006
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ALPER GÜNGÖRMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Spor, Ballet and Dance, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırmanın amacı, Türkiye'de çeşitli illerde dans okullarından rekreasyonel amaçlı eğitim alan bireylerin, serbest zamanda algılanan özgürlük ve mutluluk düzeyi ilişkisinin belirlenmesidir. Araştırmanın evrenini Türkiye illerinde bulunan dans okullarındaki eğitimlere katılan bireyler oluştururken, çalışma grubu ise dans okullarından eğitim alan bireyler içerisinden 424 erkek ve 563 kadın olmak üzere toplam 987 (Ortyaş=25.43 ± 6.66) gönüllü birey oluşmaktadır. Katılımcılara araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu, Türkçe'ye uyarlama çalışmaları; Doğan ve Çötok (2011) tarafından yapılan“Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Formu-OMÖ-K”ve Yerlisu Lapa ve Ağyar (2017) tarafından yapılan“Serbest Zamanda Algılanan Özgürlük üzeyi Ölçeği”(SZAÖÖ) uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde istatistiki yöntem olarak; frekans, aritmetik ortalama, standart sapma; bağımsız örneklemler için t testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon testleri kullanılmıştır. Verilerin parametrik testlerin ön şartlarını sağlayıp sağlamadığına Skewness ve Kurtosis (verilerin normal dağılım durumu) değerleri ve Levene (varyans eşitliği) testi sonuçları incelenerek karar verilmiştir. Bulgulara göre, dans okullarında eğitim alan bireylerin medeni durum, çalışma durumu, haftalık serbest zaman süresi, serbest zamanda güçlük çekme durumu, dans okullarına üyelik durumu, eğitimlerden yararlanma sıklığı ve aldığı dans eğitim değişkenleri bakımından algılanan özgürlük düzeylerinde; medeni durum, yaş, haftalık serbest zaman süresi, serbest zamanda güçlük çekme durumu, dans okullarına üyelik durumu, eğitimlerden yararlanma sıklığı ve aldığı dans eğitim değişkenleri bakımından ise mutluluk düzeylerinde anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, SZAÖ ile OMÖ-K arasında düşük seviyede ve pozitif yönde bir ilişki olduğu görülmektedir. Sonuç olarak, Türkiye'de faaliyetlerini sürdüren dans okullarında etkinliklere katılan bireylerin serbest zamanda algıladıkları özgürlük ve mutluluk seviyelerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca çalışmada, mutluluğun bir belirleyicisi olan serbest zamanda algılanan özgürlük, doğrudan ve dolaylı olarak bir şekilde kişinin mutluluğuna etki ettiğini göstermektedir. Bu açıdan çalışmamızın örneklem grubunu oluşturan bireylerin dans merkezlerinde yapılan etkinlik/eğitimlere katılımı algılanan özgürlük ve mutluluk düzeylerini artırdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the correlation between the levels of perceived freedom in leisure and happiness of the individuals trained at dance school with recreation purposes in various cities of Turkey. The population of the study consists of individuals participating in trainings at dance schools in different cities of Turkey whereas the sample group consists of a total of 987 volunteer individuals (Medage=25.43 ± 6.66), 424 male and 563 female, who are trained at dance schools. As data collection tools, demographic information form developed by the researcher,“Oxford Happiness Scale – Short Form (OHS-SF)”adapted into Turkish language by Doğan and Çötok (2011) and“Perceived Freedom in Leisure Scale (PFLS)”adapted into Turkish language by Yerlisu Lapa and Ağyar (2017) were used. In the statistical analysis of the obtained data; frequency, arithmetic mean, standard deviation, as well as t test, ANOVA and Pearson Correlation tests were used for the independent variables. In order to test if data meet prerequisites for parametric tests, Skewness and Kurtosis values (normal distribution of data) and Levene (variant equilibrium) test results were determined. According to the findings, there are statistically significant differences in the scores of perceived freedom in leisure in terms of“marital status”,“employment”,“weekly leisure duration”,“having difficulty in making use of leisure”,“membership at dance schools”,“frequency of befitting from trainings”and“obtained dance training type”variables; on the other hand, there are statistically significant differences in the scores of happiness levels in terms of“marital status”,“age”,“weekly leisure duration”,“having difficulty in making use of leisure”,“membership at dance schools”,“frequency of befitting from trainings”and“obtained dance training type”variables. Also, there is a low level and positive correlation between PFLS and OHS. As a result, it is concluded that perceived freedom in leisure levels and happiness levels of the individuals participating in the activities at dance schools that carry on their activities in Turkey are high. Furthermore, perceived freedom in leisure which is an indicator of happiness has been found to affect directly and indirectly to the happiness of individuals. Thus, it can be said that the participation of the individuals who consist the sample of the current study in activities/trainings at dance schools can be said to increase the perceived freedom and happiness levels.