Aile Hekimliği polikliğine başvuran erişkin yaş hastalarda kardiyovasküler hastalıklar risk faktörleri bilgi düzeyi ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları üzerine etkisi
Cardiovascular disease risk factors knowledge levels and its effect on healthy lifestyle behaviors among adult patients applying to a family medicine outpatient clinic
- Tez No: 669007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ZEYNEP TUZCULAR VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Aile Hekimliği Polikliniğine Başvuran Erişkin Yaş Hastalarda Kardiyovasküler Hastalıklar Risk Faktörleri Bilgi Düzeyi ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Üzerine Etkisi Amaç: Kardiyovasküler hastalıklar (KVH) dünyada ve ülkemizde en önemli mortalite ve morbidite nedenlerinden birisidir. Bu nedenle KVH riski yüksek olan bireyleri erken dönemde saptayarak hastalığın ve hastalığa bağlı olası komplikasyonların gelişmesini önlemek ve bu bireyleri izlemek aile hekimlerinin en önemli görevleri arasındadır. Bu çalışmada KVH risk faktörleri bilgi düzeyinin; sağlıklı yaşam biçimi davranışları (SYBD) ve ilişkili faktörler üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak yürütülen bu kesitsel çalışma, İstanbul Haydarpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, 01.11.2020-31.01.2021 tarihleri arasında Aile hekimliği polikliniğine başvuran, çalışmaya alınma kriterlerine uygun 18 yaş ve üzeri 215 hasta ile yapıldı. Çalışmaya başlamadan önce gerekli izinler ve Etik Kurul onayı alındı. Katılımcılara çalışma hakkında bilgi verilip yazılı onamları alındıktan sonra, KVH bilgi düzeyi ve SYBD ile ilişkili olabilecek faktörleri ve sosyodemografik bilgileri sorgulamak için yüz yüze görüşme yöntemi ile katılımcı bilgi toplama formu, Kardiyovasküler Hastalıklar Risk Faktörleri Bilgi Düzeyi Ölçeği (KARRİF-BD) ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II (SYBD-II) uygulandı. Sonuçlar bağımsız gruplarda t-testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis sıralamalı tek yönlü varyans analizi ile Pearson ve Spearman korelasyon analizleri kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular Disease Risk Factors Knowledge Levels And Its effect On Healthy Lifestyle Behaviors Among Adult Patients Applying To A Family Medicine Outpatient Clinic Objective: Cardiovascular diseases (CVD) are one of the most important causes of mortality and morbidity globally and in our country. It is among the most important duties of family physicians to detect individuals with high CVD risk, prevent the development of the disease and monitor these individuals. In this study, we aimed to evaluate knowledge levels of CVD risk factors and its effect on healthy lifestyle behaviors (HLBD) and various related factors. Materials and Methods: This prospective, cross-sectional.study was conducted with 215 participants aged 18 years and over who applied to the family medicine outpatient clinics in Istanbul Haydarpaşa Training and Research Hospital between 01.11.2020 and 31.01.2021. After obtaining necessary permissions and Ethics Committee approval, the participants were informed about the study and their written consents were obtained. Using the face-to-face interview method, participants were asked to fill in a data collection form inquiring sociodemographic information and factors that may be related to CVD, the Cardiovascular Disease Risk Factors Knowledge Level Scale (CARRF-KL) and Health Promoting Lifestyle Profile II (HPLP-II). Results were evaluated using t-test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test and Pearson and Spearman correlation analysis.