Solid organ nakli alıcılarında COVID-19 risk faktörleri ve özellikleri
COVID-19 risk factors and features in solid organ transplant recipients
  1. Tez No: 669005
  2. Yazar: HALİD BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZBUDAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Türkiye'de 11 Mart 2020 tarihinde ilk COVID-19 vakasının görülmesini takiben 6 aylık sürede Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde kayıtlı olan solid organ nakil alıcılarında COVID-19 görülme sıklığı, risk faktörleri, kliniği, prognozu hakkında literatüre katkı sağlamayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde 01.01.2017 ile 01.03.2020 tarihleri arasında solid organ nakli (böbrek ve karaciğer) olmuş hastalar dahil edildi. Hastalara Türkiye'de 11 Mart 2020'de ilk COVID-19 vakasının görülmesinden itibaren 3.ayda ve 6. ayda telefon viziti yapılması planlandı. Ek 3'de sunulan anket uygulandı. 18 yaşından büyük ve immünsüpresan tedaviye devam eden hastalar çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Telefon anketi ile çalışmaya katılan 412 hastanın 360'ı böbrek, 52'si karaciğer nakilliydi. 144(%35) hastaya semptom olması veya temaslı olması nedeniyle COVID-19 PCR testi yapılmıştı. 49(%11,9) hastanın COVID-19 PCR testi pozitifti.49 hastanın 15'ine (%3,7) yapılan COVID-19 antikor testi 4'ü (%1) pozitifti.49 hastanın 45'inin (%91,8) COVID-19 semptomu vardı. Hastaların 27'sinde (%55,1 ) ensık görülen semptom kas, eklem ağrısıydı. Çalışmaya dahil edilen solid organ nakli alıcıları arasında COVID-19 tanısı alan hastaların 18'inin (%36,7) hastaneye yattığı, 31'inin (%63,3) ayaktan tedavi aldığı saptandı. Ortalama hastanede yatış süresi 9±4,85 (3-20) gündü. Hastanede yatan hastaların 17'si (%94,4) taburcu olurken, 1 (%5,6) hasta ölmüştü. COVID-19 hastalığına yakalanan toplam 49 hastanın 1 'i (%2) ölmüştü.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to contribute to the literature about the incidence, risk factors, clinic and prognosis of COVID-19 in solid organ transplant recipients registered at Akdeniz University Hospital Organ Transplant Center for six months after the appearance of the first COVID-19 case in Turkey on 11 March 2020. Materials and methods: Patients who had a solid organ transplant (kidney and liver) between 01.01.2017 and 01.03.2020 in Akdeniz University Hospital Organ Transplant Center were included in the study. It was planned to make phone visits to the patients in the 3rd month and 6th month after the first COVID-19 case was seen in Turkey on March 11, 2020. The questionnaire presented in Annex 3 was applied. Patients older than 18 years of age and continuing immunosuppressant therapy were included in the study. Results: Of the 412 patients who participated in the study by phone questionnaire, 360 had kidney and 52 liver transplant. COVID-19 PCR test was performed in 144 (35%) patients due to symptoms or contact. COVID-19 PCR test of 49 (11.9%) patients were positive. COVID-19 antibody tests performed in 15 (3.7%) of 49 patients were positive for 4 (1%). 45 (91.8%) of 49 patients had COVID-19 symptoms. The most common symptom in 27 (55.1%) of the patients was muscle and joint pain. Among the solid organ transplant recipients included in the study, 18 (36.7%) of the patients diagnosed with COVID-19 were hospitalized, and 31 (63.3%) received outpatient treatment. Average length of hospital stay was 9 ± 4.85 (3-20) days.bWhile 17 (94.4%) of the hospitalized patients were discharged, 1 (5.6%) patient died. 1 (2%) of 49 patients with COVID-19 disease died.