Trabzon kıyı sularında yengeç türlerinden Liocarcinus vernalis (Risso, 1816) ve Pachygrapsus marmaratus (Fabricus, 1787)'un bazı biyoekolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some bioecological characteristics of crab species Liocarcinus vemalis and pachygrapsus marmoratus of Trabzon coasts
- Tez No: 66901
 - Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞ DÜZGÜNEŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Ekim 1995 - Kasım 1996 aylan arasında yapılan bu çalışmada, Trabzon kıyı sularında bulunan Liocarcinus vernalis ve Pachygrapsus marmoratus' un bazı biyoekolojik özelliklerine çalışılmıştır. Araştırma sürecinde 672 adet L. vernalis, 475 adet P. marmoratus üzerinde çalışılmıştır. L. vernalis bireylerinin % 86' sı erkek %14' ü dişi, P. marmoratus ' un % 56' sı erkek, % 44' ü dişi şeklinde dağüım göstermiştir. Her iki türde de karapaks genişliği (CW) - karapaks boyu (CL), karapaks genişliği (CW) - ağırlık (W) ilişkileri belirlenmiştir. Bu ilişkiler sırasıyla L. vernalis için; CL = 1.54 + 0.78CW (r = 0.98), W = 0.00034CW292 (r = 0.97); P. marmoratus için CL = 0.5 + 0.9xCW (r = 0.98), W = 0.00083XCW2-83 (r = 0.97) şeklindedir. Yapılan çalışma sonucunda iki türün de üreme periyodunun Mayıs öncesinde, tahminen Nisanda başladığı ve Ağustos sonunda tamamlandığı belirlenmiştir. Ortalama yumurta çapı L. vernalis için 0.27 ± 0.018 mm, yumurta sayısı 26000 adet/fert, P. marmoratus ' ta ise 0.34 ± 0.022 mm ve 43700 adet/fert olarak bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Yengeçler, Karadeniz, Pachygrapsus marmoratus, Liocarcinus vernalis, büyüme, morfoloji, üreme.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, which was carried out on Trabzon coast-line from October 1995 to November 1996, some bioecological characteristics of crab species Liocarcinus vemalis (Risso, 1816) and Pachygrapsus marmoratus (Fabricius, 1787) were studied. During the study period, 672 L. vemalis and 475 P. marmoratus specimens were sampled. The sexual distribution of L. vemalis was as 86 % male and 14 % female, while 56 % of P. marmoratus specimes male and 44 % were females. In both species, carapace width (CW) - carapace length (CL) and carapace width (CW) - weight (W) relationships were determined. The relationships are CL = 1.54 + 0.78CW (r = 0.98), W = 0.00034CW292 (r = 0.97); for L. vemalis and CL = 0.50 + 0.90 CW (r = 0.98), W = 0.00083CW2 83 (r = 0.97) for P. marmoratus, respectively. It appears that the spawning season for both species begins in April and lasts until the end of August. Mean egg diameter and the number of egg were estimated as 0.27 ±0.018 mm, 26000 number/individual for L. vemalis and 0.34 ± 0.022 mm, 43700 number/individual for P. marmoratus, respectively. Key words : Crabs, Black Sea, Liocarcinus vemalis, Pachygrapsus marmoratus, growth, morphology, reproduction. VI