Kereste kurutma fırınları için kurutma programlarının bilgisayarla hazırlanması
Preparing kiln schedules for kiln-dry with computer program
  1. Tez No: 66900
  2. Yazar: ALPER AYTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL ÜÇÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Birçok teknolojik yemliklere ve yeni malzemelerin geliştirilmesine rağmen ağaç malzeme, kullanım kolaylığı nedeniyle önemini korumuştur. Ağaç malzeme, taşıdığı üstün özellikleri yanında, higroskopik ve anizotropik özellikleri nedeniyle kullanım yerinde şekil değişimlerine uğramaktadır. Bu nedenle ağaç malzemeden en iyi şekilde yararlanabilmek için ağaç malzemenin çalışmasını azaltıcı ve stabilitesini artına yöntemlerinden birisi olan kurutmaya tabi tutulması gerekmektedir. Ağaç malzemenin kullanım yerindeki rutubet derecelerine kadar kurutulmasında çoğunlukla teknik kurutma yöntemlerinden birisi olan klasik kurutma yöntemi uygulanmaktadır. Klasik kurutmanın kurutma kusurlarına ve kurutmada meydana gelebilecek kayıplara izin verilmeden, tekniğine uygun bir şekilde yapılması gerekir. Teknik kurutmanın başardı olabilmesi, çok kez iyi uygulanan kurutma programlarına bağlıdır. Bu çalışmada kurutma programlarım otomatik olarak hazırlayan bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Ağaç malzemenin kurutulması süresince, başlangıç rutubetinden sonuç rutubetine kadar her aşaması bilgisayar tarafından belirlenmekte ve kontrol edilmektedir. Kurutmanın yönetilmesine yönelik olarak hazırlanan bilgisayar programının geliştirilmesinde, Mühlböck kurutma fırınlarında kullanılan bilgisayarların çalışma esası baz olarak alınmış ve aynı fırınlarda yapılan kurutma denemeleri ile test edilmiştir. Türkiye'de yaygınca kullanılan çeşidi ağaç türü kerestelerinin kurutma programlarına ilişkin verileri de bilgisayar programına dahil edilmiştir. Program sayesinde tüm işlemler görsel olarak yapılabilmektedir. Program kullanıcıyı ezberlemeye itecek olan bir takım kodlardan kurtarıp, kişisel bilgisayarların kullanım kolaylığını sunmaktadır. Anahtar Kelimeler : Kurutma, Bilgisayar, Program VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although there are so much technological renovations and developed new materials, wooden material keep its value of the easiness in its usage. Besides its various superior properties wooden material changes its shape at the usage place because of its highroscopic and anizotropic properties. Therefore in order to get more benefit from wooden material, it must be passed from drying process which is the one of the methods decrease the embroidery of wood and keep it stable. Classical-drying which is the one of the methods of technical drying is frequently applied to dry wood material upto its usage moisture content or to the intended use of wood. If technical-drying method is chosen as a drying method, a technical and qualified drying without any defect of wood and casualty during drying must be done because of its high costs. The success of technical-drying is mainly depended on well-prepared drying schedules. In this study a computer program that automatically prepare the drying schedules was established. Throughout the various drying steps of lumber wood material having moisture content from initial to final, the positions of drying conditions were determined and controlled by the computer. In the establishment of this computer program related with the management of drying, Mühlböck kiln-drying computer program was taken as a base and the program we established was tested with the drying-trials taken from the some kiln. The computer program used in this study also contains the data related with the drying criteria's of various trees used in Turkey. All steps of the drying process can be done visually with the help of the computer program. Besides this program also save the user from some codes that made them memorise and give the opportunity of usage easiness of personal computers. Key words : Drying, Computer, Program vn