Determinant factors of passengers' choice of airlines: A case study of international postgraduate students in Turkey
Yolcuların havacılık seçiminin belirleyen faktörleri: Türkiye'de uluslararası lisansüstü öğrencilerin durum çalışması
  1. Tez No: 669034
  2. Yazar: DAUD AHMED MUHUMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OMAR KACHKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Küresel olarak denizaşırı ülkelerde yüksek öğrenim görmek isteyen öğrenci sayısı arttı. Öğrenci sayısı artmaya devam ettikçe, üniversitelere, ev sahibi ülkeye ve seyahat endüstrisine fayda sağlarlar. Bununla birlikte, bu tüketici grubunun ilgisini ve havayolu şirketleri için farklı bir segmenti temsil edip edemeyecekleri konusunda çok az çalışma vardır. Havayolları uluslararası öğrencilerin hareketinde hayati bir rol oynamaktadır. Türkiye gibi uluslararası saygınlığı artan bir ülke de uluslararası öğrencilerini hava taşımacılığı ile kabul etmektedir. Türkiye'de 150000'den fazla uluslararası öğrenci var ve bunların yüzde 95'i üniversite öğrencisi. Bu çalışmanın amacı, uluslararası öğrencilerin havayolu seçimini hangi faktörlerin etkilediğini, uluslararası öğrencilerin sadık müşteriler olup olmadığını ve öğrencilerin evlerine uçarken biletlerini hangi satış noktalarında satın aldıklarını araştırmaktı. Çalışmada yüksek lisans ve doktora yapan 240 uluslararası öğrenciden oluşan bir örneklem ile nicel bir anket kullanılmıştır. Havayolu seçerken öğrencilere fiyat, havayolu güvenliği, hizmet kalitesi ve menşe havaalanı gibi bazı faktörlerin ne kadar önemli veya etkili olduğunu soran çevrimiçi anket verildi. Ayrıca, ankette öğrencilere belirli havayoluna sadık olup olmadıkları soruldu. Sonuçlar tanımlayıcı istatistik ve faktör analizi ile analiz edilmiştir. Çalışma, uluslararası hava yolu bilet ve güvenlik fiyatından etkilendiğini buldu.Zamanında varış ve ayrılış, yemek hizmetleri, uçak içi eğlence, bagaj hakkı gibi diğer faktörler de uluslararası öğrenciler için önemliydi. Çalışma aynı zamanda öğrencilerin yüzde 30'unun bir şekilde sadık ve tercih edilen bir havayoluna sahip olduğunu buldu. Araştırmanın diğer bir bulgusu, öğrencilerin çoğunun biletlerini üçüncü taraf web sitesi veya havayolunun web sitesi gibi çevrimiçi platformlardan satın almasıydı. Çok az öğrenci seyahat acentelerinden bilet satın alıyor. Son olarak, çalışma öğrencilerin çoğu kendi ülkelerine uçarken Sabiha Gökçen'e kıyasla İstanbul havaalanını tercih ettiklerini bulmuştur.
Özet (Çeviri)
Globally the number of students seeking higher education in oversea countries has increased. As the number of students continues to grow, they benefit universities, the host country, and the travel industry. However, there are very few studies on what interest this group of consumers and whether they can represent a different segment for airlines. Airlines play a vital role in the movement of international students. A country like Turkey that has experienced an increased number of international also receives its international students by air transport. There are over 150000 international students in Turkey, and 95 percent of them are university students. The aim of this study is to investigate what factors influence international students' selection of airline, whether international students are loyal customers, and which point of sale do student purchase their tickets when flying to their home. The study used a quantitative survey with a sample of 240 international students pursuing a Master's and Ph.D. in Turkey. Students were given an online survey asking how important or influential are some factors such as price, airline safety, service quality, and airport of origin when choosing an airline. Also, in the survey, students were asked whether they are loyal to a specific airline. The results were analyzed using descriptive statistics and factor analysis. The study found that international students are influenced by the price of tickets and the safety of the airline. Other factors such as on-time arrival and departure, meal services, in-flight entertainment, baggage allowance were also important to international students. The study also found that 30 percent of the students were somehow loyal and had a preferred airline. The other finding of the study was that most of the students purchase their tickets from online platforms such as a third-party website or airline's website. Very few students purchase tickets from travel agencies. Finally, the study found that most of the students preferred Istanbul airport compared to Sabiha Gokcen when flying to their home countries.