5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda çocukların cinsel istismarı suçu
The crime of child sexual abuse in 5237 numbered Turkish Penal Code
- Tez No: 669049
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Tüm dünyada ve ülkemizde yaygın olarak görülen cinsel istismar; hukuk, tıp, psikoloji sosyoloji, antropoloji gibi pek çok disiplini ilgilendiren kapsamlı ve karmaşık bir toplumsal sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bakımdan, çocuklar bakımından ağır psikolojik travmalara, çeşitli fiziksel hastalıklara hatta ölüme bile sebep olabilecek derecede ağır sonuçları olan cinsel istismarla mücadele etmek adına, ülkeler tarafından bu tür fiillerin ulusal mevzuatlarda suç olarak düzenlendiği görülmektedir. Türk hukukunda da cinsel istismar niteliğindeki fiiller, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun“Kişiler Karşı Suçlar”bölümünde,“Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar”başlığı altındaki 103. Maddesinde,“Çocukların Cinsel İstismarı Suçu”adı altında düzenlenmiştir. Bu çalışma, cinsel istismara ilişkin 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda yer alan bu düzenleme çerçevesinde hazırlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, cinsel istismarın kavramsal analizi yapıldıktan sonra cinsel istismar olgusu, tüm boyutlarıyla kapsamlı biçimde incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, cinsel istismarın tarihçesi ile cinsel istismara ilişkin uluslar arası alanda ve mukayeseli hukukta yapılan düzenlemelere yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde de 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 103. maddesindeki Çocukların Cinsel İstismarı Suçu'na ilişkin hükümler, günümüze kadarki süreç içerisinde maddede yapılan değişikliklerle birlikte ele alınmıştır. Ayrıca, bu suça ilişkin uygulamada çıkan mevcut problemler, düzenlemedeki noksanlıklar ve tartışma yaratan hususlar, doktrindeki görüşler ve Yargıtay'ın yerleşik içtihatları ışığında aydınlatılmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte bu bölümde, cinsel istismar niteliğindeki fiillere ilişkin mülga 765 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda yer alan düzenlemelere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sexual abuse that is seen commonly worldwide and in our country is apparent as a cohesive and complex problem concerning many disciplines such as law, medicine, psychology, sociology, antropology etc. On this aspect, in order to fight against sexual abuse which result in serious psychological traumas, various physical diseases and even death of children, these actions are categorized as crimes in national laws by countries. In Turkish law, actions seen as sexual abuse are dealt under the name of“Sexual Abuse of Children”on article 103,“Crimes Against Sexual Privilige”, of 5237 numbered Turkish Penal Code's section of“Crimes Against Individuals”. On the first part of the study, the notion of sexual abuse is analyzed thoroughly with every aspect after conceptual analysis of sexual abuse is made. On the second part of the study, chronology of sexual abuse and regulations on international and comparative law are covered. On the third and last part of the study, decrees of“Sexual Abuse of Children”on article 103 of 5237 numbered Turkish Penal Code, along with changes made on this article, are discussed. Furthermore; problems on executing this law, defaults on the decree and points that cause arguments are tried to be clarified. In addition, on this part, decrees on former 765 numbered Turkish Penal Code regarding actions seen as sexaul abuse are mentioned.