Para sevgisi ve girişimcilik niyeti ilişkisinin analizi: Gümüşhane Üniversitesi öğrencilerine yönelik bir uygulama
The analysis of the relationships between love of money and entrepreneurship intentions: An application for Gümüşhane University students
- Tez No: 669069
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde ekonomik sistem kişisel çıkarlar ve rasyonalite olmak üzere iki temel varsayım üzerine kuruludur ve mübadele işlemlerinin gerçekleştirilmesinde para önemli bir araç vazifesi görmektedir. Özel sektörün hakim olduğu bir ekonomide para kazanma güdüsü, ekonomik karar birimlerinin tercihlerinde etkin rol oynamaktadır. Dolayısıyla para kazanma arzusunun yüksek olduğu bir toplumda girişimcilik arzusunun da yüksek olması beklenmektedir. Bu bağlamda, bu çalışmada anket kullanılarak, para sevgisinin girişimcilik niyeti üzerindeki etkisi ve başarısızlık korkusunun düzeylerine göre, para sevgisi ve girişimcilik niyeti arasındaki ilişkisinin nasıl değiştiği analiz edilmiştir. Çalışmanın örneklemini Gümüşhane Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler kapsamına giren programlarda öğrenim gören 296 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar teorik beklentilerle tutarlıdır. Para sevgisi ile girişimcilik niyeti arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunmaktadır. Yüksek başarısızlık korkusu, para sevgisi ve girişimcilik niyeti arasındaki ilişkiyi negatif etkilerken; düşük başarısızlık korkusu, para sevgisi ve girişimcilik niyeti arasındaki ilişkiyi pozitif etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the economic system is based on two basic assumptions; personal interests and rationality and money serves as an important tool in the realization of exchange transactions. The motivation of making money plays an active role in the choices of economic decision-making units in an economy which has dominated by the private sector. Therefore it is expected that the desire for entrepreneurship will also be high in a society where the desire to earn money is high. In this context, the effect of love of money on entrepreneurial intention and the moderating role of fear of failure in this relationship have been analyzed using a questionnaire in this study. The sample of the study consists of 296 students studying in programs within the scope of Gümüşhane University of Economics and Administrative Sciences. The results obtained from the study are consistent with theoretical expectations. There is a statistically significant and positive relationship between the love of money and entrepreneurial intention. According to results, while high fear of failure negatively affects the relationship between love of money and entrepreneurial intention; low fear of failure positively affects the relationship between love for money and entrepreneurial intention.