Öğretmenlerin duygusal zekâ düzeyleri ile sınıf yönetiminde öğretim liderliği davranışları arasındaki ilişki
The relationship between the emotional intelligence levels of teachers and their behaviours of instructional leadership in classroom management
  1. Tez No: 669070
  2. Yazar: MUAMMER GÖKHAN TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÖKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin duygusal zekâ düzeyleri ile sınıf yönetiminde öğretim liderliği davranışları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Nicel bir çalışma olan araştırma, ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmanın evreni, Düzce ili merkez ve ilçelerinde bulunan resmi ortaokullarda görev yapan Türkçe, matematik, fen bilgisi öğretmenleri oluşturmaktadır. Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden alınan verilere göre Düzce merkez ve ilçelerde 140 Türkçe, 125 matematik, 118 fen bilgisi öğretmeni görev yapmaktadır. Araştırma kapsamında kullanılan ölçekler Google Form üzerinden online ortama aktarılarak araştırma evreninin tamamına ulaşılmaya çalışılmış ve 127 Türkçe, 111 matematik, 83 fen bilgisi öğretmeninin araştırma kapsamında görüşleri alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kovaç (2011) tarafından geliştirilen“Sınıf Yönetiminde Öğretim Liderliği Ölçeği”, Petrides ve Furnham (2001) tarafından geliştirilen ve Deniz, Özer, Işık (2013) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Duygusal Zekâ Ölçeği Kısa-Formu”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 25.0 programı kullanılmış olup, katılımcıların duygusal zekâ düzeyleri ile sınıf yönetiminde öğretim liderliği davranışları arasındaki ilişkiyi bulmak için Spearman Sıra Farkları Korelasyon Katsayısı hesaplanmış ve bu ilişkinin istatiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların duygusal zekâ düzeyleri ile sınıf yönetiminde öğretim liderliği davranışlarını sergileme düzeylerinin demografik değişkenlere göre istatiksel olarak farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için Levene's Testi, Bağımsız Gruplar t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Mann Whitney-U Testi ve Kruskal Wallis-H Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, katılımcıların duygusal zekâ düzeyleri yaş, mesleki kıdem ve branş değişkenine göre istatiksel olarak anlamlı farklılık gösterirken, cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık göstermemiştir. Bununla birlikte katılımcıların sınıf yönetiminde öğretim liderliği davranışlarını sergileme düzeyleri yaş ve mesleki kıdem değişkenine göre istatiksel olarak anlamlı farklılık gösterirken, cinsiyet ve branş değişkenine göre istatiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyze the correlations between the emotional intelligence levels of teachers and instructional leadership in classroom management. The research has been conducted in correlational survey model. The population of the research consists of teachers of Turkish, Mathematics and Science, who work in public secondary schools in Düzce and its counties. According to the data from the Provincial Diroctorate for National Education of Düzce, there are 140 Turkish, 125 Mathematics and 118 Science teachers who work in Düzce and its counties. An effort was made to reach the whole population of the research by transferring the scales used in the scope of the research to online media via Google Form and the opinions of 127 Turkish, 111 Mathematics and 83 Science teachers have been received in the scope of the research.“Instructional Leadership Scale in Classroom Management”developed by Kovaç (2011),“Trait Emotional Intelligence Questionnaire Short Form”developed by Petrides and Furnham (2001) and adapted to Turkish by Deniz, Özer, Işık (2013), and“Personal Information Form”prepared by the researcher have been used as the data collection tools of the research. SPSS 25.0 has been used to analyze the data andSpearman's Rank Correlation Coefficient was calculated to find the correlations between the emotional intelligence levels of the participants and behaviours of instructional leadership in classroom management, which have been found out to be statistically significant and positive. Moreover, Levene's Test, Independent Groups t- Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Mann Whitney-U Test and Kruskal Wallis-H Test have been used to determine whether the emotional intelligence levels of the participants and their levels of showing the behaviours of instructional leadership in classroom management vary statistically according to the demographic variables. According to the findings obtained at the end of the research, the emotional intelligence levels of the participants show statistically significant difference depending on their age, professional seniority and major; however, they do not show statistically significant difference depending on gender. Furthermore, the levels of the participants' exhibiting instructional leadership in classroom management behaviours show statistically significant difference by age and professional seniority variables, whereas no statistically significant difference is found by gender and major.