Maternal reactions to autonomous behaviors in toddlers in the context of different maternal representations
Farklı annelik temsilleri bağlamında yürümeye başlayan çocuklarda özerk davranışlara anne tepkileri
  1. Tez No: 669090
  2. Yazar: GÖKÇE DİNLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERRA MÜDERRİSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, ilk kez anne olan bir grup annenin doğum öncesi ve doğum sonrası annelik temsilleriyle ilişkili olarak yürümeye başlayan çocuklarında ortaya çıkan özerk davranışlara tepkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, farklı sosyoekonomik geçmişten 12 ila 18 aylık çocuğu olan 5 erkek çocuk ve 5 kız çocuk annesi ile görüşülmüştür. Bu annelerle yapılan yarı yapılandırılmış, derinlemesine görüşmeler tematik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Görüşmelerin analizi, annelerin özerk davranışlara karşı öznel tepkileriyle ilgili 4 tema ortaya çıkardı: (1) yürümeye başlayan çocuktaki özerk davranışa annenin yorumu, (2) gittikçe özerkleşen bir çocuğa bakım vermenin öznel değerlendirmesi, (3) annenin duygusal tepkileri ve (4) annenin davranışsal tepkileri. Dahası, annelerin anlatılarının analizinin sonucunda üç tip annelik temsili ortaya çıktı: Bağlı-Özerk, Bağlı-Özerk Olmayan ve Bağlı Olmayan. Farklı annelik temsillerine sahip annelerin, çocuklarının özerk davranışlarına karşı duygusal ve davranışsal tepkilerinde küçük farklılıklar göstermişlerdir. Bağlı-Özerk temsillere sahip anneler genel olarak olumlu duygular ve özerkliği destekleyici davranışlar bildirirken; Bağlı-Otonom Olmayan temsillere sahip anneler, daha yüksek düzeyde kararsız duygular ve önemli miktarda özerklik destekleyici davranışlarına ek olarak belirli bağlamlarda bazı kontrol davranışları bildirmişlerdir. Son olarak, Bağlı Olmayan temsilleri olan anneler, çocuklarıyla sınırlı duygusal ve davranışsal etkileşim bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to investigate a sample of first-time mothers' reactions to emerging autonomous behaviors in their toddlers in the context of different maternal representations. With this purpose, five mothers-of-sons and five mothers-ofdaughters who have a child of twelve to eighteen months of age from different socioeconomic backgrounds were interviewed. Thematic analysis method was used in the analysis of the semi-structured, in-depth interviews. Analysis of interviews yielded 4 themes regarding the mothers' reactions to autonomous behaviors: (1) interpretation of autonomous behaviors in toddlers, (2) subjective assessment of caregiving to an increasingly autonomous toddler, (3) maternal emotional reactions, and (4) maternal behavioral reactions. Furthermore, analysis of mothers' narrations indicated three types of maternal representations: Connected-Autonomous, Connected-Non-Autonomous, and Non-Connected. Mothers with different types of maternal representations displayed slight differences in their emotional and behavioral reactions to autonomous behaviors in their toddlers. While mothers with Connected-Autonomous representations reported generally positive emotions and autonomy supportive behaviors; mothers with Connected-Non-Autonomous representations reported higher levels of ambivalent emotions and considerable amount of autonomy supportive behaviors with some controlling behaviors in certain contexts. Lastly, mothers with Non-Connected representations reported limited affective and behavioral engagement with their toddlers.