Anti-dumping activities in international trade: A case from the Turkish textile industry
Uluslararası ticarette anti-dumping aktiviteleri: Türk tekstil endüstrisinde bir vaka incelemesi
  1. Tez No: 669091
  2. Yazar: MELİKE YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
İthalatta korunma önlemlerinden olan anti-dumping vergisi, birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkede yaygın olarak kullanılıyor olmasına rağmen epey tartışmaya yol açmıştır. Türkiye son yıllarda anti-dumping tedbirini oldukça arttıran gelişmekte olan ülkelerden biridir. Ancak bu tedbirlerin Türkiye‟nin ithalat miktarına etkisi yeterince incelenmemiştir. Türkiye tekstil sektöründe dünyanın altıncı en büyük tedarikçisidir ve ülkenin gayri safi milli hasılatına katkısı yüksektir. Doğal olarak ülkede teskstil sektörü anti-dumping vergileri ile en çok korunan sektördür. Bu nedenle bu tezde; anti-dumping vergisinin etkisini incelemek için 12 ülkenin yarı-hazır sentetik iplik ithalat miktarı, soruşturma öncesi, soruşturma süreci, geçici vergi ve kesin vergi dönemini içeren 5 yıllık ithalat miktarı bir örnek vaka olarak analiz edilmiştir. Anti-dumping vergisine tabi tutulan 6 ülke belirtilen ülke diye tanımlanırken, bu vergiye tabi tutulmayan 6 ülke belirtilmeyen ülke olarak tanımlanmıştır. Sonuçlar, ilgili ürünün ithalat miktarında belirtilen ülkelerde anti-dumping vergisinin oranına bağlı belirgin bir değişikliğe neden olmadığını göstermiştir. Ancak, belirtilen ülkelere uygulanan anti-dumping vergisi, belirtilmeyen ülkelerden ithalat miktarının artmasına sebep olmuştur. Diğer ülkelerdeki çalışmalar aksini öne sürmesine rağmen, soruşturma sürecinde belirtilen ülkelerden yapılan ithalat miktarı artmıştır.
Özet (Çeviri)
A common import protection instrument, anti-dumping duty has been quite controversial despite being already used by many developed and developing countries. Turkey is one of the developing countries that has increased its usage of anti-dumping measures a great deal in the recent years. The impact of these measures on Turkey's import volumes, however, has not been studied well. Turkey is world's 6th largest supplier in textile sector and the country GDP highly depends on its profits. Expectedly, this sector is the most protected through anti-dumping duties. Therefore, in this thesis, import data of semi-finished synthetic yarn from 12 countries is analyzed as an illustrative case to observe anti-dumping duties effect on trade volumes in 5 years entailing the pre-investigation, investigation, provisional duties and final duties period. The 6 countries that are subjected to anti-dumping countries are labeled as the named countries, while the 6 countries that were not subjected to these duties are labeled as non-named countries. The results indicate that there were no significant changes on import volumes from named countries of this particular product relative to anti-dumping duty rates. However, implementing anti-dumping duties on named countries ensued the import volumes from non-named countries to increase. Even though it has been suggested otherwise by similar studies in other countries, the import volumes are increased from named countries in the investigation period.