The relationship between cultural thought styles and political ideology viewed throug multiple aspects of holism
Kültürel düşünce stilleri ile siyasi ideoloji arasındaki ilişki: Holizmin çok yönlü yapısından bir bakış
  1. Tez No: 669108
  2. Yazar: RÜYA SU ŞENCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR SOYLU YALÇINKAYA, PROF. DR. S. ADİL SARIBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Önceki çalışmalarda, holistik düşüncenin sosyal muhafazakarlık ile pozitif ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmalarda holizm Üçlü Kategorizasyon Testi (ÜKT) ile ölçülmüştür. Ancak, holizm literatürde çok yönlü bir kavram olarak tanımlanmıştır. Holizmin bazı (diyalektik) yönlerinin–değişim beklentisi ve çelişkiye tahammül— siyasi ideolojiyle farklı şekilde ilişkili olması beklenebilir. Ayrıca, reflektif düşünce ile ÜKT'nin ölçtüğü süreçler arasındaki örtüşmeler, bu test ile operasyonalize edilen holizm ve siyasi ideoloji arasında gözlemlenen ilişkinin yorumlanmasını güçleştirmektedir. Bu tez, holizm ve muhafazakarlık arasındaki ilişkiyi, holizmin çeşitli yönlerine odaklanarak irdelemeyi ve bu ilişkinin altında yatan mekanizmaları araştırmayı amaçlamıştır. 1. Çalışmada ÜKT ile sosyal muhafazakarlık arasındaki ilişki tekrarlanmazken, 2. Çalışmada bu ilişki daha büyük bir örneklem ve metodolojik iyileştirmelerle tekrarlandı. Diyalektik düşünceye dair bulgular daha karmaşıktı; 1. Çalışma diyalektisizm ve sosyal muhafazakarlık arasında negatif bir ilişki gösterirken, 2. Çalışma bu bulguyu tekrarlamadı. Öte yandan, her iki çalışma da diyalektik düşünenlerin ekonomik olarak daha sol görüşlü olduğunu ortaya koydu. Dahası, iki çalışmada da ÜKT ile AHS (holizmin bir öz-bildirim ölçeği) arasında ilişki gözlemlenmedi; üstelik 2. Çalışma, AHS'nin aksine reflektif düşüncenin ÜKT'deki yanıt stilini yordadığını ortaya koydu. Sonuçlar, kültürel düşünce stilleri ile siyasi ideoloji arasındaki ilişkiyi ayrıntılı bir şekilde incelemesiyle politik psikoloji literatürüne, holistik düşünce stiline dair kavramsal ve metodolojik sorunlara ışık tutmasıyla kültürlerarası psikoloji literatürüne katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Holistic thinkers are found to be socially more conservative, relying on the Triad Task as the measure of holism. However, holism is defined in the literature as a multifaceted construct and there are reasons to believe that some (dialectical) aspects of holism—expectation of change and tolerance of contradictions—might be differently related to political ideology. Moreover, the overlaps between reflective thinking and what the Triad Task measures makes the interpretation of the Triadconservatism relation difficult. This thesis aimed to investigate the relationship between political ideology and holism focusing on its multiple aspects and to examine the mechanisms underlying this relation. Study 1 did not replicate the Triadconservatism relation, but Study 2 did with a larger sample and methodological improvements. The evidence with respect to dialecticism was rather complex; while Study 1 found a negative relation between dialecticism and social conservatism, Study 2 did not replicate this finding. On the other hand, both studies revealed that dialectical thinkers are economically more liberal. Furthermore, the two studies did not provide evidence for a relationship between the Triad Task and the AHS (a selfreport measure of holism); and Study 2 revealed that reflective thinking (but not the AHS) predicted Triad Task responses. Overall, the results contributed both to political psychology literature by a detailed examination of political orientation (both social and economic) with respect to cultural thought styles, and to cross-cultural psychology literature by sheding light on the looseness of the concept holism.