Boyun ağrılı hastalarda dijital temelli egzersizlerin etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of digital based exercises in patients with neck pain
- Tez No: 669109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA TONGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kronik boyun ağrısına sahip hastalarda mobil uygulama tabanlı ev egzersiz programının etkinliğini incelemektir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya katılan 60 kronik boyun ağrısına sahip katılımcı randomize olarak iki gruba ayrıldı. Birinci gruba (n :30) mobil uygulama üzerinden ev egzersizleri, ikinci gruba (n :30) broşür üzerinden aynı ev egzersizleri verildi. Katılımcılardan haftada 3 gün 6 hafta boyunca egzersizleri yapmaları istendi. Katılımcıların ağrı düzeyleri Vizüel Analog Skalası (VAS), boyunla ilişkili fonksiyonel limitasyonları Boyun Ağrı Dizabilite İndeksi (BADİ) ile değerlendirildi. Egzersiz bağlılığı, hedef olarak tanımlanan ekran süresinin tüm seanslar boyunca katılımcı tarafından kullanım oranı ile karşılaştırılarak ve egzersiz bağlılık anketi kullanılarak ölçüldü. Katılımcılardan hedef olarak tüm seansların %60'ına katılım sağlamaları beklenmekteydi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the effectiveness of the mobile application-based home exercise program for patients with chronic neck pain. Material and methods: 60 people with chronic neck pain were participated in the our study. They were randomized into two groups. The first group (n:30) received home exercises via the novel mobile app, and the second group (n:30) received the same home exercises via the brochure. Participants has been requested to do the exercises 3 days in a week for 6 weeks. Participants' pain levels were assessed by using the Visual Analogue Scale (VAS), their neck-related functional limitations were evaluated by Neck Pain and Disability Index (BADI). Exercise adherence was meausered with a ratio of total participated sessions compared with the target defined by patient activation monitor and exercise adherance questionnaire. Targeted participation were %60 of total sessions.