A social impact assessment of cultural trails: The case of Hoyran/Kapaklı in the Lycian Way
Kültür rotalarında gerçekleştirilen sosyal etki ölçümlemesi: Likya Yolu Hoyran/Kapaklı örneği
  1. Tez No: 669114
  2. Yazar: PELİN SÜRMELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARIA DOLORES ALVAREZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Kültürel rotaları, belirli bir dinamik ve tarihsel işlevselliğe sahip olan, kültürel varlıklara dayalı etkileşimli, kültürlerarası bir ağ olarak tanımlanır. Kültürel yollar, ziyaretçinin yerel insanlarla doğrudan ve yoğun bir etkileşime sahip olduğu karmaşık oluşumlardır. Bu nedenle kültür patikalarının varlığı, yerel ekonomiye, çevreye ve toplumun sosyo-kültürel dokusuna doğrudan bir etkiye neden olabilir. Bu araştırmada bir toplum temelli turizm girişimi olan 'Likya Yolunda Bir Tarih Molası' projesi incelenmiştir. Bu proje, Birleşmiş Milletler Kalkınma Fonu ve Anadolu Efes'in ortak bir girişimidir ve Likya Yolu üzerindeki Hoyran ve Kapaklı köylerinde bir kırsal turizm destinasyonu yaratmayı amaçlamaktadır. Araştırma verisi, proje başvuru dosyaları ve Ağustos 2019 yılında yargısal ve kolaylık örneklemesi ile yerel halk ve projenin diğer paydaşları arasından seçilen katılımcılarla yapılan derinlemesine görüşmelerle toplanmıştır. Bu betimsel araştırma, projenin Hoyran/Kapaklı bölgesine turizmin tanıtılması ile yerel halkı etkileyen ekonomik, çevresel ve sosyo-kültürel değişimleri tespit etmek için 'Değişim Teorisi', etnografik araştırma özeti ve içerik analizi metodolojilerini birleştirerek yapılmıştır. Araştırma, kültürel patikalarda gerçekleştirilecek turizm projeleri yoluyla yerelde başarılabilecek değişiklikleri göstermekte ve genel ve patikaya özgü sosyal etki ölçümleme göstergelerinin bir listesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
A cultural trail refers to an interactive, human intercultural network based on cultural properties, which has a specific dynamic and historical functionality. Cultural trails are complex entities in which the visitor has a direct and intense interaction with local people. This may cause a direct impact to the local economy, the environment and the socio-cultural fabric of the community. In this research, a community-based tourism initiative project, 'A Historical Break on the Lycian Way', is examined. This project is a collaborative undertaking of the United Nations Development Fund and the Anadolu Efes company, aimed at creating a rural tourism destination in two villages on the Lycian Way, Hoyran and Kapaklı. Data were collected from the project application documents and through in-depth interviews in August 2019 to the local people and other project stakeholders, selected using judgmental and convenience sampling methodology. This descriptive research combines Theory of Change, ethnographic summary and content analysis methodologies to investigate the social impacts of the project in terms of socio-cultural, environmental and economic changes that affect the local community of Hoyran and Kapaklı as a result of the introduction of tourism through the intervention. The research illustrates the changes to these communities that may be achieved via tourism projects in cultural trails and proposes a list of general and trail-specific indicators that are derived through the analysis of the data.