Üst gastrointestinal sistem kanama tanısı ile iç hastalıkları kliniğine yatırılan hastaların genel değerlendirilmesi
General evaluation of patients who were admitted to internal medicine clinic with upper gastrointestinal bleeding diagnosis
  1. Tez No: 669113
  2. Yazar: NİHAL POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADALET ÖZÇİÇEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Üst gastrointestinal sistem (GİS) kanaması; özofagus proksimali ile duodenumdaki Treitz ligamenti arasındaki herhangi bir lokalizasyondan GİS lümeni içine olan kanamadır. Üst GİS kanaması morbidite ve mortalite oranı yüksek olan ve sık görülen acil bir durumdur. Çalışmamız Ocak 2015 – Ekim 2020 tarihleri arasında Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Kliniğine üst GİS kanama tanısı ile yatırılan 18 yaş ve üzeri 143 hasta üzerinde retrospektif olarak yapıldı. Çalışmamızda hastaların demografik özellikleri, alışkanlıkları, başvuru şikayetleri, hemodinamik bulguları, komorbid hastalıkları, ilaç kullanım öyküleri, bazı laboratuvar testleri, endoskopik bulguları, uygulanan tedavi yöntemleri ile ilgili güncel veri elde etmek ve hastaların prognozlarını etkileyen faktörleri araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmamızda yer alan hastaların 43 (%30.1)‟ü kadın, 100 (%69.9)‟ü erkek cinsiyetteydi ve erkek/kadın oranı 2.3 olarak hesaplandı. Hastaların yaş aralığı 19-99 olup yaş ortalaması 67.3±18.8 olarak tespit edildi. Kadınların yaş ortalaması 75.4±15.4 iken, erkeklerin yaş ortalaması 63.8±19.2 olarak bulundu. Olguların %41.3‟ü sigara, %2.8‟i alkol ve %4.9‟u her ikisini de kullanmaktaydı. Hastaneye en sık başvuru şikayeti %74.8 ile melena olarak saptandı. Hastaların %75.5‟inin üst GİS kanamasına neden olabilecek ilaç kullandığı tespit edildi. Nonsteroid anti inflamatuvar ilaç ve aspirin kullanım oranı diğer ilaçlara (klopidogrel, düşük molekül ağırlıklı heparin, varfarin, yeni kuşak oral antikoagülan, kortikosteroid) göre daha fazlaydı. Hastaların %80.4‟ünde bir ve daha fazla komorbid hastalık mevcuttu ve bunlar içinde en sık %45.5 oranı ile hipertansiyon bulundu. Hastaların %88.1‟ine endoskopi yapılmış olup %23.8‟inde gastrik ülser, %15.4‟ünde duodenal ülser, %55.9‟unda pangastrit, %6.3‟ünde özofagus ülseri, %12.6‟sında özofajit, %7‟sinde özofageal varis, %11.2‟sinde malign kitle, iii %5,6‟sında hiatal herni, %2.1‟inde anastamoz ülseri, %2.1‟inde MalloryWeiss yırtığı saptandı. Peptik ülserli hastaların %42.8‟inde Helikobakter pylori tespit edildi. Olguların %100‟üne medikal tedavi, %19.6‟sına endoskopik tedavi uygulandığı tespit edildi. Hastaların ortalama yatış süresi 5.9±3.6 gündü. Mortalite oranı %2.8 olarak saptandı. Çalışmamız sonucunda üst GİS kanamalarının halen hayatı tehdit eden önemli bir morbidite ve mortalite nedeni olduğunu, ileri yaş, sigara kullanımı, ilaç kullanma öyküsü, komorbid hastalıklar ve H.pylori varlığının üst GİS kanaması için risk faktörü olduğunu tespit ettik. Üst GİS kanamalarında tekrar kanama ve ölüm riski, ayaktan veya hastaneye yatırılarak tedavi kararı ve prognoz açısından ön gördürücü olan risk skorlama sistemleri ile hesaplanan puanların yanı sıra, yüksek riskli hastaların saptanmasında bu skorlama sistemlerinde yer alan yaş, serum albümin düzeyi, serum üre ve kreatinin düzeyi, CRP gibi parametrelerin tek başına da anlamlı prognoz belirleyicileri olabileceğini saptadık. Üst GİS kanamalarında skorlama sistemleri kullanılarak hastalarda risk değerlendirmesi yapılmasının; takip, tedavi planlaması ve prognoz açısından oldukça faydalı olacağı ve skorlama sistemlerinin daha yaygın kullanılması ile üst GİS kanamalarının morbidite ve mortalitesinin azalacağı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Upper Gastrointestinal System Bleeding is defined as bleeding at any localization between proximal esophagus and Treitz ligament into the gastrointestinal lumen. Upper gastrointestinal bleeding is a common emergency which has high morbidity and mortality rates. Our study is conducted retrospectively on 143 patients aged 18 and over who were admitted to Erzincan Binali Yıldırım University Faculty Of Medicine Internal Diseases Clinic with the diagnosis of upper gastrointestinal bleeding between January 2015 and October 2020. In this study our aim was to obtain up-to-date data on demographic features, habits, complains at presentation, hemodinamic findings, comorbidities, drug use, laboratory tests, endoscopic findings, treatment of patients and to search for the factors that has an effect on patients's diagnosis. In this study, 43 (30.1%) of our participants were female and 100 (69.9%) of our participants were male and male/female ratio was 2.3. Patients's ages were varied between 19-99 and average age was 67.3±18.8. Average age for female population was 75.4±15.4, mean while average age for male population was 63.8±19.2. 41.3% of subjects was smoker, 2.8% of them was alcohol consumer and 4.9% of them was both smoker and alcohol consumer. The most common complaint on presentation was melena with 74.8%. We have found out that 75.5% of our patients were using a drug which could be a cause for upper gastrointestinal bleeding. Nonsteroid antiinflammatuary drugs and aspirin usage were higher compared to other drugs (eg. clopidogrel, low molecular weight heparin, warfarin, direct oral anticoagulants, corticosteroid). The 80.4% of patients had one or more comorbidity and the most common one was hypertension with 45.5 percentage. Endoscopy was performed on 88.1% of patients and the results showed that 23.8% of patients had gastric ulcer, 15.4% of patients had duodenal ulcer, 55.9% of them had pangastritis, 6.3% of them had v esophageal ulcer, 12.6% of them had esophagitis, 7% of them had esophageal varices, 11.2% of them had malign tumor, 5.6% of them had hiatal hernia, 2.1% of them had anastomosis ulcer and 2.1% of them had Mallory-Weiss Tear. %42.8 percent of the patients with peptic ulcer had Helicobacter pylori infection. 100% of our subjects have been treated with medical treatment while 19.6% of them have been treated with edoscopic treatment modalities. Average time of hospitalization for our patients was 5.9±3.6 days. Mortality rate for the patients in our study is calculated as 2.8%. As a result of our study, we concluded that upper GI bleeding is still an important life-threatening cause of morbidity and mortality and advanced age, smoking, drug use, comorbidities and existence of H.pylori are risk factors for upper GI bleeding. While following an upper GI bleeding patient, besides the scores that calculated via scoring systems that are being used as a predictor for rebleeding, mortality risk, decision on following the patient through out patient clinic or as a hospitalized patient and prognosis, the parameters that takes place on these scoring systems such as age, serum albümin level, serum urea and creatinine levels, CRP might be a significant prognostic factor when they are used alone. We determined that on upper GI bleeding patients, to make a risk assessment with scoring systems is beneficial for follow-up, treatment plan and prognosis and a wider use of scoring systems will decrease the morbidity and mortality of upper GI bleeding.