Sivas atıksu arıtma tesisi çıkış suyunun geri kazanımı ile tarımsal alanda sulama suyu olarak kullanılması
Reuse of Sivas wastewater treatment plant effluent wateras irrigation water in the agricultura use
- Tez No: 669126
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM SARIOĞLU CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada alternatif kaynak olarak değerlendirilebilecek olan arıtılmış atıksuların uygun kaliteye getirildikten sonra yeniden kullanımı konusu çalışılmıştır. Sivas AAT çıkış suyunu Fotokatalitik reaktörde arıtarak ulusal mevzuatta sulama sularının kalitesi ve geri kazanım konusunda düzenlemeler içeren ''Atıksu Arıtma Tesisleri Teknik Usuller Tebliği'' doğrultusunda arıtılmış atıksuların tarımsal sulamada kullanılabilirliği incelenmiştir. Fotokatalitik reaktör gideriminde TiO2 katalizörünün verimi ve bu katalizör verimine etki eden ortam pH'ı ve lamba sayısı çalışılmıştır. UV ışık kaynağı olarak yapay UV-C lamba kullanılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda TiO2 yarı iletkeninin optimum pH' ı 7,5 olarak bulunmuştur. Lamba sayısının artmasıyla ışık şiddeti arttığından oksidasyon hızı da artmıştır. Belirlenen optimum koşullarda %99 KOI giderimi gerçekleştirilmiştir.Diğer analizler göz önüne alındığında Sivas AAT çıkış suyu BOI değerleri AATTUT TabloE7.1'de yer alan standartları sağladığı gözlemlenmiştir.İletkenlik analizi sonuçlarına bakıldığında UV reaktör çıkış suyunun değerleri 920-2020 µs.cm-1 aralığında gözlenmiştir, AATTUT'ne göre 2. sınıf su özelliği göstermektedir. UV reaktör çıkış suyunun bulanıklık değer aralığı 2.24-26.17 NTU olarak ölçülmüştür. AATTUT' ne göre bulanıklık
Özet (Çeviri)
In this study, the reuse of treated wastewater, which can be considered as an alternative source, after bringing it to an appropriate quality has been studied. By treating Sivas WWTP effluent in Photocatalytic reactor, the usability of treated wastewater in agricultural irrigation was examined in accordance with the“Wastewater Treatment Plants Technical Procedures Notification”, which includes regulations on the quality and recovery of irrigation water in the national legislation. The efficiency of TiO2 catalyst in photocatalytic reactor removal and the pH and number of lamps affecting this catalyst efficiency have been studied. Artificial UV-C lamp is used as UV light source. As a result of the studies, the optimum pH of the TiO2 semiconductor was found to be 7.5. As the light intensity increased with the increase in the number of lamps, the oxidation rate increased. 99% COD removal was achieved under the determined optimum conditions. Considering other analyzes, Sivas WWTP effluent BOD values were observed to meet the standards given in AATTUT Table E7.1. When the conductivity analysis results are considered, the values of UV reactor effluent are 920-2020 µs.cm-1 It has been observed in the range of 1, it shows 2nd class water feature according to AATTUT. The turbidity range of the UV reactor effluent has been measured as 2.24-26.17 NTU. According to AATTUT, the turbidity should be