A macrolevel tabu-search based approach to determine the major factors in built environment-traffic safety relationship
Yapılı çevre-trafik güvenliği ilişkisinde başlıca faktörlerin belirlenmesi için tabu-arama tabanlı bir yaklaşım
- Tez No: 669125
- Danışmanlar: PROF. DR. ELA BABALIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
Trafik kazaları, küresel olarak ölüm sebepleri içerisinde önemli bir paya sahiptir. Bununla birlikte kentsel alanlarda meydana gelen trafik kazalarının sayısında artış yaşanmaktadır. Buradan hareketle bu çalışmanın amacı, trafik güvenliğini tehdit eden yapılı çevre unsurlarını planlamanın erken aşamalarında önleyebilmek için, kentsel yapılı çevre ile trafik güvenliği (YÇ-TG) arasındaki ilişkiyi çözümlemektir. YÇ'nin operasyonel tanımları D-sınıflandırması (ör. yoğunluk) aracılığıyla yapılırken, TG'nin operasyonel tanımları, farklı kaza kategorileri (ör. kaza şiddeti) ve kazaların temsili (görülme sıklığı ve yoğunluğu) aracılığıyla yapılmıştır. Trafik kazalarını ve YÇ değişkenlerini nüfus blok grubu düzeyinde atayabilmek için CBS tabanlı bir süreç uygulanmıştır. Bu süreci çok sayıda elemanı olan değişken kümesinde birbiriyle ilişkili değişkenlerin elenmesi için uygulanan boyut azaltımı işlemi takip etmiştir. Sonrasında YÇ-TG arasındaki ilişkiler farklı istatistiksel dağılımları kullanan bir dizi genelleştirilmiş doğrusal regresyon modeli aracılığıyla incelenmiştir. Her YÇ-TG modelinde, modelleme hatasını en aza indirecek YÇ değişkenleri alt kümesini belirlemek için tabu-arama-tabanlı bir model üretim yöntemi uygulanmıştır. Ayrıca, tutarlı ve sonrasında kritik değişkenleri belirleyebilmek için algoritma sırasında YÇ değişkenleri takip edilmiştir. Bu modeller, ikisi gelişmiş ülke bağlamında ABD'den ve biri gelişmekte olan ülke bağlamında Türkiye'den olmak üzere olmak üzere üç farklı vaka çalışma alanı için çözümlenmiştir. ABD örnekleri tekil (Leon) ve üçlü (Broward, Miami-Dade ve Palm-Beach) bölgesel birimlerden oluşurken, Türkiye örneği Konya ilinden oluşmuştur. Sonuçlara göre, maruz kalma değişkenlerinin (ör. otobüs durakları ve trafik hacmi) tüm kaza türleriyle pozitif bir ilişkisi vardır. Bunula birlikte karma ilişkileri olan değişkenler vardır (ör. birinci kademe yol oranının, korumasız kullanıcıların dahil oldukları dışındaki kazalarla pozitif bir ilişkisinin olması ve istihdam yoğunluğunun yerel ekonomik yapıya göre pozitif veya negatif etkisinin olması). Son olarak, gelişmiş ülke bağlamında, tüm kaza türlerinin motorsuz ulaşım türleriyle pozitif ve motorlu ulaşım türleriyle negatif ilişkili olduğu bulunmuştur ki bu bulgular güvenlik araştırmaları açısından yaygın değildir.
Özet (Çeviri)
Traffic crashes are a significant contributing factor to fatalities globally, with an increasing pace of crashes occurring in urban areas. Thus, this study aims to analyze the relationship between urban built environment and traffic safety (BE-TS) to reveal the factors that threaten TS so that they could be avoided in early planning phases. BE was operationalized through the D-classification (e.g., density and diversity) whereas, TS was operationalized through varying crash categories (e.g., severity) and representation (i.e., frequency and density). A GIS-based process was applied to assign crashes and BE variables at the census block group level, followed by a dimension reduction process to eliminate correlated variables in an extensive set. Then the relationship between BE and TS was examined through a series of generalized linear regression models with several statistical distributions. A tabu-search-based model generation was applied to each BE-TS model to identify the set of BE variables that minimizes the modeling error. Moreover, variables were traced during the algorithm to identify consistent and then critical variables. Those models were analyzed for varying case studies, two cases within the developed country context, from the US, single county (Leon), and tri-county (Broward, Miami-Dade, and Palm-Beach) cases; and a case within developing country context, from Turkey (Konya). According to the results, exposure variables (e.g., bus stops and traffic volume) have positive associations with all crash types. However, there are variables with mixed relations (e.g., primary road percentage has positive relations with crash types except for vulnerable road user involved crashes, and employment density has positive or negative impacts according to the local economic structure). Finally, non-motorized modes are found to have positive, and motorized modes are found to have negative associations with all crash types within the developed country context, which are not common in safety research.