Profesyonel ve amatör futbol oyuncularının beslenme bilgi düzeylerinin incelenmesi
Investigation of nutritional knowledge levels of professional and amateur football players
  1. Tez No: 669138
  2. Yazar: YAŞAR BOĞAÇ ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı toplu spor dalı olan futbolda yer alan amatör ve profesyonel futbolcuların beslenme bilgisi düzeyinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza İstanbul'dan 16, Ankara'dan 36, Rize'den 18 ve Karabük'ten 30 futbolcu olmak üzere 100 futbolcu katılmıştır. Bu futbolcuların 40'ı Karabük ve İstanbul illerinde aktif olarak futbol hayatına devam eden amatör futbolcular, 60'ı Ankara, Rize ve Karabük illerinde aktif olarak futbol hayatına devam eden profesyonel futbolculardır. Çalışmaya katılan futbolcuların fiziksel aktivite, beslenme tutumu, yiyecek seçimi davranışı ve beslenmenin sporcuların performanslarına olan etkisinin ölçmek üzere hazırlanmış olan anket 68 sorudan oluşmaktadır. Ayrıca 8 soruluk bilgi formu kullanılmıştır. Bu anket, sporcuların beslenme bilgi alışkanlığına ilişkin bilgi düzeylerini ölçen sorular içerir. Doğru cevaplardan bilgi puanları hesaplanmaktadır. Sporcu beslenmesi bilgisi ölçeğindeki genel performans skorlama sistemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Veriler SPSS 22.0 for Windows paket programı ile analiz edilmiştir. Eğitim seviyesi lisans olan futbolcuların sporcu beslenme bilgi ölçeği puan durumu, eğitim seviyesi lise olan futbolculara göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p0,05). Beslenme konusunda antrenöründen yardım isteyen futbolcular ile beslenme konusunda antrenörlerinden yardım istemeyen futbolcular arasında beslenme bilgi ölçeği puanlarında anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the nutritional habits of amateur and professional football players in football, which is a collective sport. 100 players, 16 from Istanbul, 36 from Ankara, 18 from Rize and 30 from Karabük, participated in our study. 40 of these football players are amateur footballers who actively continue their football life in Karabük and Istanbul provinces, 60 of them are professional football players who actively continue their football life in Ankara, Rize and Karabük provinces. The questionnaire, which was prepared to measure the effect of physical activity, nutritional attitude, food selection behavior and nutrition on the performances of the athletes, consists of 68 questions. In addition, a 8-question information form was used. This questionnaire contains questions that measure the knowledge level of athletes on nutritional knowledge habits. Knowledge points are calculated from the correct answers. It was evaluated using the general performance scoring system on the sports nutrition knowledge scale. The data were analyzed with SPSS 22.0 for Windows package program. The scores of the sports nutrition knowledge scale of the football players whose education level is undergraduate were found to be significantly higher than the football players whose education level is high school (p 0.05). It was determined that there was no significant difference in nutrition knowledge scale scores between football players who asked for help from their trainers about nutrition and football players who did not want help from their coaches (p> 0.05).