I. II. III. profesyonel ve amatör ligde oynayan futbol takımlarının anaerobik güç, mekanik sıçrama güçleri ve toparlanma sürelerinin karşılaştırılması
The First, second and third professional and amateur soccer league team players is to compare anaerobic power, mechanical jumping ability and recovery time
  1. Tez No: 49075
  2. Yazar: HAMİT CİHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDAL ZORBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı; 1, 11., 111., profesyonel ve amatör futbol ligi takımlarının mekanik sıçrama güçlerine bağlı olarak sergiledikleri anaerobik güçleri ve toparlanma sürelerinin takımlar arasında ki farklılığının karşılaştırılmasıdır. Bu çalışmaya; birinci profesyonel ligden Trabzonspor, ikinci profesyonel ligden Rizespor, üçüncü profesyonel ligden PTTspor ve amatör ligden Erdoğduspor oyuncularından 12 şer oyuncu olmak üzere toplam 48 denek katılmıştır. Bu çalışmada deneklerin mekanik sıçrama güçleri ile anaerobik güçleri beş set üzerinden değerlendirildi. Gruplar arası farklılıkları ve benzerlikleri ortaya çıkarmak için Varyans Analizleri (ANOVA) testi kullanıldı. Farklılığın hangi gruptan kaynaklandığını belirlemede Tukey's testi kullanıldı. Çalışmanın sonucunda; mekanik sıçrama gücü ile sergilenen anaerobik güç takımlar arasında farklılıklar göstermesine rağmen toparlanma sürelerinde takımlar arasında farklılığa rastlanılmamıştır. En büyük mekanik sıçrama gücü ve buna bağlı olarak sergilenen anaerobik güç değeri birinci profesyonel lig takımı Trabzonspor oyuncularında gözlenmiştir. Buna göre birinci lig takımı oyuncularının mekanik sıçrama gücüne bağlı olarak yüksek anaerobik güç sergilemeleri onların performansını diğer lig takımlarından farklı yapan önemli bir kriterdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare; anaerobic power and capacity, mechanical jumping ability and recovery times of the first, second and third professional and amateur soccer league team players. We invited twelwe players from each of; first professional league team Trabzonspor, second professional league team Rizespor, thirt professional league team P.T.T. spor and Amateur league team Erdoğduspor teams. In this study totally we used 48 objects. In this study the jumping power and anaerobic power of the objects were evaluated over five sets (5 jumping internals; for 15 seconds). We used Variance Analysis (ANOVA) to find out the difBrances and similarities among the groups, and Tukey's HSD test to show the reasons of the differentiation among the groups. At the and of the study we observed quite difference volues on produced alactic anaerobic power between teams but it was not meaningful for recovery tiemes. The highest mechanical jumping levels and anaerobic power values was found on players of the first professional leaque team Trabzonspor.