Intravoksel incohorent motion difüzyon ağırlıklı görüntülemenin kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda parankim değerlendirilmesindeki rolü ve laboratuvar bulguları ile korelasyonu
Intravoxel incohorent motion diffusion weight with chronic kidney failure of imaging role in evaluating kidney parenchym andcorrelation with laboratory findings
  1. Tez No: 669150
  2. Yazar: AHMET ARPACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KULALI, PROF. DR. YAŞAR BÜKTE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kronik böbrek yetmezliği (KBY) olan hastalarda, hastalığın erken evre tespiti, tedavi planlanması ve prognoz tayini açısından çok önemlidir.Bu nedenle, KBY evresini saptamada non –invaziv bir yöntem olan 'intravoksel incoherent motion' (IVIM) protokolünde difüzyon ağırlıklı görüntüleme (DAG) tetkiki ile elde elde edilen parametrelerin tanısal etkinliğini araştırmayı amaçladık. Gereç-Yöntem:Şubat 2019-Ocak 2020 tarihleri arasında,KBY nedeniyle nefroloji polikliniğinde takip edilen ve hasta grubunu oluşturan ardışık 50 hasta ile kontrol grubunu oluşturan 20 sağlıklı kişinin IVIM-DAG içeren T2-ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme (MRG) tetkikleri prospektif olarak incelendi. Çalışmaya dahil edilen tüm katılımcılarda (n=70) tahmini glomeruler filtrasyon hızı (eGFR)hesaplandı. Böbrek hilusuna yakın korteks ve medulladan ölçümler yapıldı. Hasta grubu, eGFR değerleri dikkate alınarak KBY evrelerine göre tekrar sınıflandırıldı. Çalışma ve hasta grubunun laboratuvar bulguları ve IVIM-DAG parametreleri karşılaştırıldı. Hastaların KBY evreleri ile IVIM-DAG parametreleri ile arasındaki ilişki istatistiksel olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: In patients with chronic kidney disease (CKD), the early stage detection is important for treatment planning and estimation of prognosis. Therefore,we aimed to investigate the diagnostic efficiency of the parameters obtained by intravoxel incoherent motion (IVIM) diffusion weighted imaging (DWI) for the prediction of CKD stage. Material-Method:Between February 2019 and January 2020, the study group consisted of 50 consecutive patients with chronic kidney disease followed by nephrologists and the control group with 20 healthy individuals were included in our study.In the study and control groups, T2-weighted magnetic resonance imaging (MRI) including IVIM-DWI examinations were valuated prospectively. The estimated glomerular filtration rates (eGFR) of all participants (n=70) were calculated. Measurements of IVIM-DWI parameters were obtained from the cortex and medulla adjacent to the renal hilum. The patients were classified according to CKD stages which is based on eGFR.The laboratory findings and IVIM-DWI parameters in study and control groups were compared. The relationship between IVIM-DWI parameters of the patients and CKD stages was statistically analyzed. Results:In our study, a total of 70 IVIM-DWI examinations were evaluated. Of 70, 50 were in the study group and 20 were in the control group.