Pediatrik perkütan nefrolitotomi için stone – kidney size skorlama sisteminin taşsızlık ve komplikasyon oranlarını öngörmedeki etkinliği
The effectiveness of stone - kidney size scoring system for predicting stone-free and complication rates in pediatric percutaneous nephrolithotomy
- Tez No: 669165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI ŞENOCAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üreme Biyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Çalışmamızda perkütan nefrolitotomi (PNL) yapılan pediatrik hastalarda yeni bir skorlama sistemi olan Stone-Kidney Size (SKS) skorlamasının operasyon sonrası taşsızlığı ve komplikasyonları öngörmedeki etkinliği incelenmiştir. Gereç ve yöntem: Ocak 2008 ile Aralık 2019 tarihleri arasında PNL yapılan 17 yaşından küçük 144 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Her hastanın komplikasyon varlığı, taş yükü, taş sayısı, böbrek boyutu ve SKS skoru belirlendi. SKS skorlamasının operasyon sonrası taşsızlık ve komplikasyonu öngörmedeki etkinliği değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda taşsızlık oranı %74.31 olarak tespit edildi. Tek değişkenli regresyon analizinde yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, hidronefroz, cerrahi taraf ile taşsızlık arasında anlamlı ilişki izlenmedi (p=0.261, p=0.084, p=0.740, p=0.393, p=0.156, sırasıyla). SKS skorlaması ve taş yükü çok değişkenli regresyon analizinde PNL sonrası taşsızlığı öngörmede istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edildi (p=0.002, p=0.020, sırasıyla). Çalışmada görülen komplikasyon oranı %27 olarak tespit edildi. SKS skorlamasının PNL sonrası komplikasyonları öngörmede başarısız olduğu görüldü (p=0.342). Sonuç: Yaptığımız çalışmada, SKS skorlama sisteminin PNL yapılan pediatrik hastalarda cerrahi operasyon sonrası taşsızlığı öngörmede başarılı ve kullanım kolaylığı açısından pratik bir nomogram olduğu sonucuna varıldı. Skorlama sisteminin PNL cerrahisi sonrası gelişebilecek komplikasyonları öngörmede yetersiz olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: In the present study, the effectiveness of Stone-Kidney Size (SKS) score, a new scoring system for pediatric patients undergoing percutaneous nephrolithotomy (PNL), in predicting postoperative stone-free and complication rates was examined. Materials and Methods: The data of 144 patients under the age of 17 who underwent PNL between January 2008 and December 2019 were retrospectively analyzed. The presence of complications, stone burden, number of stones, kidney size and SKS score were determined for each patient. The effectiveness of SKS scoring in predicting stone-free and complication rates after surgery was evaluated. Results: In our study, stone-free rate was 74.31%. Age, gender, body mass index, hydronephosis, surgical side was not associated with stone-free rates in univarite analysis ((p=0.261, p=0.084, p=0.740, p=0.393, p=0.156, respectively). SKS score and stone burden were found to be statistically significant in predicting stone-free rates after PNL in multivariate analysis (p=0.002, p=0.020, respectively). The complication rate was 27% in the present study. SKS score was not statistically significantly associated with complications (p=0.342). Conclusion: In our study, it was concluded that the SKS scoring system is a practical nomogram with ease of use and success in predicting stone-free rates for pediatric patients undergoing PNL. It was found that the scoring system was insufficient to predict complications after PNL.