Radyasyona maruz bırakılan minenin remineralizasyon ajanları uygulaması sonrası fiziksel özellikleri ve mineral içeriğindeki değişiminin değerlendirilmesi
Evaluation of the changes in physical properties and mineral content of enamel exposed to radiation after treating with remineralization agent
- Tez No: 669166
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN SEVEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ÇELİK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı radyasyon uygulanan minede kullanılan farklı remineralize edici ajanların minenin fiziksel özelliklerine ve elementer içeriğine olan etkisini incelemektir. Materyal ve Metot: Bu çalışmada çekilmiş gömülü yirmi yaş dişleri kullanılmıştır. Dişlerin mine yüzeyleri ayrılmış ve altı çalışma grubu oluşturulmuştur (n=6). Tüm gruplara 60 Gy radyasyon uygulanmıştır. Uygulama seansları arasında kontrol grubu hariç her gruba farklı remineralize edici ajanlar (Sodyum Florür, CPP-ACP , CPP-ACFP, biyoaktif cam, kitosan) uygulanmıştır. Radyasyon uygulaması öncesi ve sonrası örneklerin mikrosertlik, pürüzlülük ve elementer içerik analizleri yapılmıştır. Ulaşılan veriler radyasyon öncesi, sonrası ve iki değer arasındaki fark olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde radyasyon öncesi ve sonrası değerlendirmelerde Paired Samples T testi, gruplar arası değerlendirmede One-way ANOVA, post hoc Tukey, Kruskal Wallis ve Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır. Bulgular: Yapılan mikrosertlik ölçümlerinde tüm gruplarda istatistiksel olarak anlamlı seviyede bir düşüş görülmüştür. Gruplar arası değerlendirmede sodyum florür ve biyoaktif cam uygulanan grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effect of different remineralization agents on the physical properties and elementary content of enamel which was exposed to radiation. Material and method: İmpacted third molar teeth were used in this study. Enamel surfaces of teeth were taken and six study groups were created (n=6). 60 Gy radiation was applied to each group. Between the applications, each group except the control group was treated with different remineralization agent (Sodium flouride, CPP-ACP, CPP-ACFP, bioactive glass, chitosan). The results were evaluated as before and after radiation and the difference between two values. Paired Sample T test was used to evaluate before and after radiation analysis, One-way ANOVA, Tukey's post-hoc test, Kruskal Wallis ve Mann-Whitney U tests were used for inter-group evaluation. Results: A statistically significant decrease was observed in all groups in microhardness measurements.