Çocuklarda radyasyonsuz RIRS'ın (retrograde intrarenal surgery) etkinliği ve başarıyı etkileyen faktörler
The effectiveness of radiation-free RIRS (Retrograde intrarenal surgery) in children and factors affecting success
- Tez No: 464057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN YEŞİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Pediatrik hasta populasyonunda, üriner taşlar için mevcut tedavi seçenekleri arasında ESWL, perkütan nefrolitotomi ve üreteroskopik işlemler yer almaktadır. Literatürde intrarenal taşların üreteroskopik tedavisine ilişkin veriler sınırlıdır. İntrarenal taşların endoskopik tedavi modalitelerinden en önemlisi olan RIRS (Retrograd Intrarenal Surgery), rutin olarak bazı aşamalarında floroskopi kullanılan bir yöntemdir. Çalışmamızda kliniğimizde rutin olarak floroskopi kullanılmadan (radiation- free) uyguladığımız RIRS ile ilgili deneyimlerimizi inceledik. Bu çalışmada incelediğimiz yaş grupları arasında sonuçların farklılık gösterip göstermediğini , kendi sonuçlarımız ile az sayıdaki diğer çalışmaların sonuçları ile arasındaki farkı ve floroskopinin bu yöntemdeki gerekliliğini, operasyon ve taş kırma sürelerini incelediğimiz faktörlerin nasıl etkilediğini , cerrahi başarıyı etkileyen faktörlerin neler olduğunu ve nasıl etkilediklerini değerlendirmeyi amaçladık. Ağustos 2013 ile Ocak 2017 tarihleri arasında kliniğimizde intrarenal taşları için RIRS uyguladığımız 52 pediatrik hastayı (
Özet (Çeviri)
In the pediatric patient population, available treatment options for urinary stones include ESWL, percutaneous nephrolithotomy and ureteroscopic procedures. Literature on ureteroscopic treatment of intrarenal stones is limited. RIRS (Retrograde Intrarenal Surgery), which is the most important endoscopic treatment modality of intrarenal stones, is a method that routinely uses fluoroscopy in some stages. In our study, we evaluated our experience with RIRS, which we routinely use without fluoroscopy (radiation-free) in our clinic. The aim of this study is to evaluate whether the results differ between age groups we examined, the difference between our own results and the results of a few other studies, the necessity of fluoroscopy in this modality, how the factors we examined affect the duration of operation and lithotripsy, the factors affecting surgical success, and their mode of influence. We retrospectively reviewed 52 pediatric patients (