Kasa invaziv olmayan mesane kanserinde ikincil transüretral rezeksiyon için Bladder epicheck®'in klinik fayda ve karar verme üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of Bladder epicheck® on clinical utility and decision making for secondary transurethral resection in non-muscle invasive bladder cancer
- Tez No: 669164
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YASER MÜSLÜMANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
AMAÇ: Bu çalışma ile kasa invaziv olmayan mesane kanserinde Bladder EpiCheck®'in ikincil TUR gerekliliğini öngörmedeki performansı ve klinik karar verme üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Çalışmaya prospektif olarak ikincil TUR endikasyonu olan, kasa invaze olmayan mesane kanseri tanısı almış toplam 50 hasta dahil edildi. İkincil TUR operasyonunun bir gün öncesinde alınan idrar numunesi, Bladder EpiCheck® ile değerlendirildi ve çıkan sonuçlar ikincil TUR patolojileri ile karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmada yaş ortalaması 65,39,1 (32 – 80 aralığında) idi ve hastaların 45'i erkekti. Birincil TUR'de tümör evresi Ta olan 10 kişinin ikincil TUR'de 7'si (%70) benign, 3'ü (%30) ise Ta bulundu. Birincil TUR'de tümör evresi T1 olan 40 kişinin ikincil TUR'de 21'i (%52,5) benign, 6'sı (%15) Ta, 8'i (%20) T1, 4'ü (%10) CIS ve 1'i (%2,5) T2 bulundu. Birincil TUR'de tümör derecesi high grade olan 48 kişi tespit edildi ve ikincil TUR'de bunların 27'sinin benign, 1'inin low grade ve 20'sinin high grade olduğu saptandı. Birincil TUR'de eşlik eden CIS bulunan 13 kişinin 9'unun ikincil TUR patolojisinde CIS görülmezken 4'ünde izole CIS belirlendi. Primer tümör evresi Ta olanlarda Bladder EpiCheck®'in özgüllüğü ve negatif prediktif değeri sırasıyla %100 ve %87,5 idi. Primer tümör evresi T1 olanlarda Bladder EpiCheck®'in özgüllüğü ve negatif prediktif değeri sırasıyla %71,4 ve %68,2 idi. Primer tümör derecesi high grade olanlarda Bladder EpiCheck®'in özgüllüğü ve negatif prediktif değeri sırasıyla %77,8 ve %75 idi. Kasa invaze olmayan mesane kanserlerinin tümü değerlendirildiğinde Bladder EpiCheck®'in özgüllüğü ve negatif prediktif değeri sırasıyla %78,6 ve %73,3 olarak saptandı SONUÇ: Çalışmamız ile Bladder EpiCheck®'in ikincil TUR öncesi rezidüel tümör varlığını saptamada ve klinik karar vermede faydalı olabileceği öngörülmüştür. Diğer tümör belirteçleri ile kombinasyonu yüksek özgüllük ve negatif prediktif değerlere ulaşılmasını böylelikle maliyet ve hayat kalitesi yönünden iyileşmeyi sağlayabilir. Salgın, afet gibi olağanüstü durumlarda ikincil TUR endikasyonu olan hastalar için Bladder EpiCheck® temelinde oluşturulacak yeni bir algoritmayla operasyonlar ertelenebilir ya da tedavinin sonraki basamağına geçilerek zaman kaybı ve takipsizlik önlenebilir. Bu görüşlerin desteklenmesi ve Bladder EpiCheck®'in klinik işleyişe dahil olması için daha geniş hacimli, çok merkezli, prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study was to evaluate the performance of Bladder EpiCheck® in predicting the need for second TUR in non-muscle invasive bladder cancer and its effects on clinical decision making. MATERIALS AND METHODS: A total of 50 patients who were diagnosed with non-muscle invasive bladder cancer with a second TUR indication were included in the study prospectively. The urine sample taken the day before the second TUR operation was evaluated with Bladder EpiCheck® and the results were compared with second TUR pathologies. RESULTS: In the study, the mean age was 65,39,1 (range 32 to 80), and 45 of the patients were male. Of 10 patients with tumor stage Ta in primary TUR, 7 (70%) were found to be benign in second TUR, and 3 (30%) were Ta. Of 40 patients with tumor stage T1 in primary TUR, 21 (52,5%) were benign in second TUR, 6 (15%) were Ta, 8 (20%) were T1, 4 (10%) CIS and 1 (2,5%) T2 were found. In primary TUR, 48 patients with high grade tumors were detected, and in second TUR, 27 of them were benign, 1 was low grade, and 20 were high grade. While 9 of 13 patients with concomitant CIS in primary TUR did not have CIS in second TUR pathology, isolated CIS was detected in 4 of them. Specificity and negative predictive value of Bladder EpiCheck® in primary tumor stage Ta were 100% and 87,5%, respectively. The specificity and negative predictive value of Bladder EpiCheck® in primary tumor stage T1 patients were 71,4% and 68,2%, respectively. The specificity and negative predictive value of Bladder EpiCheck® were 77,8% and 75%, respectively, in patients with high grade primary tumor grade. When all non-muscle-invasive bladder cancers were evaluated, the specificity and negative predictive value of Bladder EpiCheck® were found to be 78,6% and 73,3%, respectively. CONCLUSION: With our study, it was predicted that Bladder EpiCheck® may be useful in detecting residual tumor before second TUR and in clinical decision making. Its combination with other tumor markers can provide high specificity and negative predictive values, thus improving cost and quality of life. For patients with secondary TUR indications in extraordinary situations such as epidemics or disasters, with a new algorithm to be created on the basis of Bladder EpiCheck®, operations can be postponed or time loss and non-follow-up can be prevented by moving to the next step of the treatment. Larger, multicenter, prospective studies are needed to support these views and to incorporate Bladder EpiCheck® into clinical practice.