İttihât ve Terakkî Dönemi eğitim anlayışının Cumhuriyet Dönemi eğitim anlayışına yansımaları
Reflections of the education approach of the Union and Progress Period to the education approach in the Republic Period
  1. Tez No: 669170
  2. Yazar: MEHTAP CEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ FAHRİ TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Yeni Çağ, XV. yüzyıldan itibaren Batı Avrupa'da başlamış, böylece bilim ve teknoloji alanında hızlı bir gelişme meydana gelmiştir. Batı Avrupa, meydana gelen bu hızlı gelişme sayesinde XVII. yüzyılın sonundan itibaren savaşlarda başarı elde etmeye başlamıştır. Osmanlı Devleti, alınan yenilgilerle XVIII. yüzyılın sonunda gelişmelere ayak uydurmaya başlamış, eğitimde yenilik yapma ihtiyacı duymuştur. Yenilikler, bilim ve teknolojinin önde olduğu Batı Avrupa'dan alınmış, eğitimde hızla Batılılaşma süreci başlamıştır. Batılılaşma ile gelen yenilikler, ilk olarak askerî alanda olmuştur. Tanzimat Dönemi'nde ise sivil eğitimde Batılı tarzda okullar açılmıştır. İttihât ve Terakkî, hükümete geldiği andan itibaren eğitimde Batılılaşma hareketini devam ettirmiştir. Fakat Osmanlı Devleti, İttihât ve Terakkî'nin hükümette bulunduğu süre boyunca iç ve dış karışıklıklarla mücadele etmiştir. Osmanlı Devleti'nin yıkılmasıyla toprakları üzerinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nde de eğitimde Batılılaşma hareketleri devam ettirilmiştir.
Özet (Çeviri)
New Age, has started in Western Europe since XV. th century, thus a rapid development has occurred in the field of science and technology. Western Europe, thanks to this rapid development, has started to achieve success in wars since the end of the XVII. th century. The Ottoman Empire, as a result of the defeats in the wars at the and of the XVIII. th century, started to keep up with the developments and felt the need to innovate in education. Innovations have been taken from Western Europe, where science and technology are at the forefront, and the Westernization process rapidly has started in education. The innovations that came with westernization were first in the military field. In the Tanzimat Era, Western style schools were opened in civil education. İttihât ve Terakkî (Union and Progress Party) continued the Westernization movement in education from the time it came to the government. However, the Ottoman State struggled with internal and external conflicts while Union and Progress were in power. After the collapse of the Ottoman Empire, Turkish Republic were established on the land where the Ottoman Empire used to exist. In this period, in other words, during the Rebuplican Era westernization movement in education as well as other fields also continued.