Hipospadias etyolojisinde activating transcription factor 3(ATF-3) genin rolü
Hipospadias etyolojisinde activating transcription factor 3(ATF-3) genin rolü
- Tez No: 669171
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN ÇAŞKURLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Hipospadias, genital sistemin en sık görülen konjenital anomalilerden biridir. Hipospadiasın potansiyel olarak bozulmuş gen ekspresyonları ile ilişkili olduğu gösterilmiş olsada nedeni büyük ölçüde bilinmezliğini korumaktadır. Bu çalışmamızda hipospadiaslı çocuklardan elde edilen penil dokuda ATF3 protein ekspresyonunun etyolojideki rolünü araştırdık. Gereç ve Yöntem: Cerrahi onarım planlanmış hipospadiaslı çocuklar, Aralık 2008 ve Haziran 2009 tarihleri arasında prospektif olarak çalışmaya alındı. Fazla (artık) prepüsyal doku (sünnet dokusu), hiçbir periüretral doku alınmadan elektif hipospadias cerrahisi sırasında elde edildi. Kontrol grubu ise elektif sünnet cerrahisi geçiren normal penisli sağlıklı çocuklardan oluşturuldu. ATF3 protein ekspresyonu, çıkartılan atık deri spesmenlerinde immünohistokimyasal boyamayla araştırıldı. Bulgular: Bu çalışmada, östrojen reseptörleri ile etkileşime girdiği veya östrojene duyarlı olduğu bilinen ATF3 proteinin ekspresyonunda önemli farklılıklar bulduk.
Özet (Çeviri)
Objective: Hypospadias is one of the most common congenital anomalies. The cause of hypospadias is largely unknown; however, with recent advancements in molecular biology and microarray technology, it appears that hypospadias is potentially related to disrupted gene expression. Genomic analysis of hypospadic tissue indicated a potential role for ATF3 (Activating Transcription Factor 3) in the development of this anomaly. This study examined the expression of ATF3 in tissues from 10 children with hypospadias compared with 25 normal penile skin tissue samples from elective circumcision. Methods: Young males with hypospadias scheduled to undergo surgical repair were prospectively entered into this study from December, 2008 to June, 2009. Excess prepucial tissue was obtained at the time of elective surgery for hypospadias; no periurethral tissue was taken. Controls consisted of patients undergoing elective circumcision. Skin specimens were evaluated for expression of ATF3 protein by immunohistochemical staining Results: In this study, we found a significant difference in expression of ATF3 protein known to be responsive to estrogen or to interact with estrogen receptor.