Sağlık çalışanlarında duygusal zekanın problem çözme becerisi ve takım performansı üzerindeki etkisine yönelik bir araştırma
A research on effect of the emotional intelligence on problem-solving skills and team performance of the healthcare professionals
- Tez No: 669176
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Nursing, Health Care Management, Healtcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzde gerek iş hayatında gerekse sosyal hayatta kişinin doğuştan sahip olduğu zekâ katsayısının (IQ) yanı sıra, doğumla başlayıp kişinin ölümüne kadar gelişip olgunlaşan, deneyim ve tecrübelerden beslenen duygusal zekanın (EI) ne denli önemli olduğu anlaşılmıştır. Son yıllarda yapılan araştırmalar, başarılı ve mutlu bireylerin genelde duygusal zekâsı yüksek olanlar olduğunu göstermektedir. Günümüz iş dünyasında, gelişen teknoloji ile birlikte artan rekabet ve değişen örgüt yapıları sebebiyle, yüksek IQ' nun yanında yüksek duygusal zekaya sahip, ekip çalışmasına yatkın, problem çözme becerisi gelişmiş personellere ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle sağlık sektöründe her an yaşanan akut problemlerin çözümü, stres ve baskı altında çalışma ortamı ve takım çalışmasına yoğun olarak ihtiyaç duyulması hemşireler açısından duygusal zekanın önemini daha da arttırmaktadır. Duygusal zekâ (EI) kişinin duygularının farkında olmasını, onları kontrol edebilmesini, mantıklı kararlar verebilmesini, kriz anında problemleri çözebilmesini, iş ve sosyal hayatındaki kişilerle verimli bir iletişim kurabilmesini, iş performansını ve kariyerinde yükselmesini önemli derecede etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı duygusal zekanın önemini ortaya koyarak gerekliliğini vurgulamak, duygusal zekanın, bireyin problem çözme becerisine ve takım performansına olan etkisini incelemektir. Çalışma kapsamında Düzce İlinde bulunan farklı iki hastanede çalışmakta olan 205 hemşireye anket yapılmıştır. Araştırma sonucunda duygusal zekanın problem çözme becerisi ve takım performansı üzerinde pozitif yönde ve anlamlı ilişkisini olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca duygusal zekanın cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermediği, duygusal zekanın eğitim durumu ve yaşla pozitif yönde anlamlı bir ilişkisinin olduğu sonucuna da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, it was understood that along with the inborn intelligence quotient (IQ) of a person, emotional intelligence (EI) which develops and matures from birth to death and grows along with a person's experiences is important in both work and social life. Studies in recent years have shown that successful and happy individuals usually have high emotional intelligence. In today's business world, as technology develops along with increasing competition and changing organization structures along with high IQ personnel with high emotional intelligence, incline to teamwork and problem-solving skills are in need. Especially in the healthcare sector, solving acute problems that could occur at any moment, stressful workplace, and the general need for teamwork increases the importance of emotional intelligence among the nurses. Emotional intelligence highly affects a person to be aware of the feelings, to control them, make reasonable decisions, to solve problems in crisis, to have a healthy relationship in work and social life, and rise in work performance and career. This study aims to emphasize the need for emotional intelligence by presenting the importance of it and to study its effect on a person's problem-solving skills and team performance. In the scope of this study, a survey has been made on 205 nurses who are currently working in two different hospitals in Düzce province. The research concluded that emotional intelligence has positive and meaningful relationships with problem-solving skills and team performance. Also, it was concluded that emotional intelligence does not vary meaningfully between sexes and has positive and meaningful relationships with educational status and age.